KOBI REKLAM PAZARLAMA

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) Dijital Medya Eğitimi

Girişimcilik belki de ülke geleceğini kurtaracak önemli konulardan bir tanesi olarak gösterilebilir. Ben de özellikle girişim ve girişimciye destek vermek amacıyla uzun zamandır hem mentörlük konusunda hem de iletişim ve reklam tarafında firmalara destek veriyorum.

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Nedir?

Bu destekler çerçevesinde İstanbul Ticaret Odası öncülüğünde kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezinin daveti üzerine girişimcilere özellikle dijital medyayı anlatmak üzere Eminönü’ndeki merkezlerine gittim. Burada dikkatimi çeken konulardan bir tanesi özellikle İstanbul Ticaret Odası’nın BTM ile ortak çok iyi bir proje yapmış olması. Buradaki yetkililerle sohbet ettiğim de özellikle BTM ile kuluçka Merkezi oluşturduklarını oluşturulan kuluçka merkezi ile birlikte hem dijital tarafta hem de dijital olmayan yani teknolojik olmayan diğer girişimlere de ev sahipliği yapmaları benim dikkatimi çeken en önemli konulardan bir tanesi oldu. Yani BTM için önemli olan üretim yapmak.

İmkanlar Gayet İyi

Özellikle fiziksel alan ve imkanlar noktasında baktığımızda Ticaret Odası’nın BTM ile çok başarılı bir proje gerçekleştirdiğini söyleyebilirim özellikle girişimini geliştirmek isteyen veya girişimci olmak isteyen kişilere burada önemli destekler ve imkanlar sağlanıyor. Çalışanların girişimcilerin gelişmesi için çok çaba harcadığında bizzat şahit oldum. BTM yönetimi özellikle fiziksel desteğin yanında girişimcilere yatırım yapmak isteyen yatırımcı grubu ile girişimcileri  araya getiriyor.

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Neler Yapıyor?

Çalışma çerçevesinde kuluçka merkezinde girişimlerin belli bir noktaya ulaşmasından sonra girişimlerini anlatmak üzerine girişimcilere sunum seansları yapılıyor burada girişimciler yatırımcı karşısına çıktıklarında nasıl sunum yapmaları gerektiğini öğrenirken aynı zamanda girişimlerinde eksiklerin neler olduğunu izleyici heyet tarafından geri bildirim olarak alıyorlar. Bu durum girişimciler için önemli bir tecrübe kazanım olurken yatırımcı karşısına çıktıklarında da hata yapma risklerini en aza indirmiş oluyorlar.

Dijital Medya Girişimcinin Hedef Kitlesiyle Buluşmasında Oldukça Etkili

Benim de bu noktada özellikle girişimcilere yaptıkları veya hayata geçirmeyi düşündükleri girişimlerin dijital medyayı kullanarak daha fazla geniş kitlelere nasıl ulaştıracaklarını aynı zamanda dijital medya kullanırken hangi araç gereçleri etkin kullanabileceklerini anlattığım bir sunum gerçekleşti. Konu girişimci olunca benim de çok heyecanlandığım bir etkinlik oldu.

Projede özellikle girişimcilerin dijital medya tarafını olan ilgisi ise dikkat çekiciydi. Esasen girişimciler potansiyel müşterilerinin dijital kullanımlarındaki artışın farkındalar. Yanlız burada nasıl yol alacakları dijital medya kullanımlarında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda yönlendirmeye ihtiyaçları olduğu bir gerçek. Bu noktada özellikle elimden geldiğince yönlendirme yapmaya çalıştım.

BTM’de Bazı Girişimci Örnekleri

Girişimciler arasında özellikle Türk Para Katoloğu isminde özellikle mobil uygulama benim ilgimi çeken girişimler arasında gösterilebilir. Bu çalışmada Cihan Bey özellikle tarihi paraların alınıp satılabildiği veya bu gruptaki kişilerin birbirleri arasında iletişim kurabildiği bir uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyor. Girişimde özellikle ilgili hedef kitle stratejisini nasıl yapılacağı konusunda sohbet imkanı bulduk.

Diğer girişimler ise özellikle otomasyon konusunda yapılan bir çalışma ilgimi çekti, yine Tekstil sektörü ile ilgili çalışma ilgimi çekti, diğer taraftan etkinliği cepte tamir olarak bilinen projenin yetkilileri katıldı. Kısacası girişimciler geniş bir katılım gerçekleştirerek faydalı bir etkinlik olmasına katkı sağladılar.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey