Finansal Okur Yazarlık

Big Mac Endeksi Nedir?

Dümyaca ünlü The Economist dergisi tarafından 1986 yılından beri yayınlanmakta olanBig Mac endeksi satın alma gücü paritesi yöntemini kullanarak ülke paralarının birbirlerine olan kurlarının ne kadar doğru belirlendiğini ölçmek amaçlı olarak kullanılan endeks olarak tanımlanmıştır.

Satın Alma Gücü Paritesi Nedir?

Satın alma gücü paritesi ülkelerin ulusal para birimleri arasında oluşan değişim değerini yansıtan kurların  belirli ürünlerin fiyatlarını eşitliğini sağlayan  bir değerdir. Aslında satın alma gücüne dayalı bu tür ölçümlerin bir sepette toplanmış her yerde aynı standartta ve kalitede üretilen çeşitli ürünlerin fiyatları ile yapılması gerekmektedir.

Her Yerde Aynı Satandartta Üretilen Big Mac

Ne varki standart ürünleri veya aynı kalitede ürünleri bulmak o kadar kolay değildir. O nedenle de The Economist dergisi  bütün dünyada aynı standartta üretilen Big Mac sandviçini  ölçümünü esas almıştır. Big Mac’in  anavatanı olan Amerika Birleşik devletlerindeki fiyatı esas alınarak öteki ülkelerdeki satışları dolara çevirmek de ve gerçek kurun ne olması gerektiği hesaplanmaktadır.

The Economist Dergisinin Önemi Nedir?

The economist dergisi özellikle uluslararası ilişkiler ve ekonomi başta olmak üzere dünya siyaseti üzerine ses getiren ve dünyada popüler olan alanında önemli sayılabilecek bir dergidir.

Derginin merkezi Londra olup, Dünya’nın en zengin ailesi olarak bilinen ve dünya siyasetini ve ekonomisini yönlendirdiği düşünülen Rothschild ailesi derginin sahibidir.

Uzun süredir dergi editörlüğü de yapan ülkenin elitleri olarak gösterilen John Micklethwait Bilderberg dergide önemli görevleri devam ettirmektedir.

The Economist dergisi 1843 yılının Eylül ayında kurulmuştur ve kurulduğundan bu zamana kadar yayınlarını kesintisiz olarak devam ettirmektedir.

The Economist Dergisinin Sahipleri Kimlerdir?

Dünyada çok konuşulan ve çıkarttığı yazılarla uzun süreler konuşulan bir dergi olarak dikkatleri üzerine çekmiş aynı zamanda dergi, iyi yazılardan oluşan ve sadece uluslararası ilişkiler ve ekonomi hakkında yazıları ile ünlenmiş.

The Economist dergisi 2017 yılına geldiğimizde özellikle  Amerika bölgesinde yaklaşık bir buçuk milyon civarında satış yapmaktadır.

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey