SÖZLEŞMELER

Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri Hakkında Genel Bilgi

Belirsiz süreli iş sözleşmeleri işçi ve işveren arasında yapılan bir akit’tir. Bu dönemde işveren sözleşmenin örneğini mutlaka saklamalıdır. Ayrıca onaylı, ıslak imzalı halini saklaması için işçisine vermelidir.

  • Yine bu sözleşme her iki taraf için de imzalanmalı ve onaylanmalıdır.
  • İş sözleşmesi işçi çalışırken imzalatılması gerekiyorsa bu çalışanın onayıyla mümkün olabilmektedir.
  • İş sözleşmesiyle birlikte çalışanın şartlarında negatif yönde değişiklikler yapılamaz ve gelirini düşürecek şekilde sözleşme yapılamaz.
  • Yine iş sözleşmesinin ana maddelerine aykırı olacak şekilde sözleşme koyulamaz. Koyulsa da herhangi bir geçerliliği yoktur aynı zamanda bu madde çalışanı hiçbir şekilde bağlamaz.

Belirsiz Süreli İş Sözleşmelerinde Taraflar Maddesi:

Sözleşmede öncelikle tanım yapılması gerekmektedir ve sözleşmenin başlığında “Belirsiz İş Sözleşmesi” şeklinde ibarenin bulunması gerekmektedir.
Yine işçi ve işverenin genel bilgileri yer almalıdır.

Belirsiz Süreli İş Sözleşmelerinde Çalışma Yeri Maddesi:

Çalışanın adres olarak nerede çalışacağını belirten adrestir. Burası bir mağaza bayisi olabilir. Ör: Merkez Ataşehir’dir ancak çalışanın bulunduğu yer Üsküdar olabilir.

Belirsiz Süreli İş Sözleşmelerinde İş Tanımı Maddesi:

Çalışan ile ilgili işin mahiyetinin, görevi, pozisyonu ve sorumluluklarını belirten maddedir. Bu maddeler haricinde çalışandan başka işleri yapması beklenemez.

Belirsiz Süreli İş Sözleşmelerinde Ücret Maddesi:

Ücret brüt olarak veya net olarak sözleşmeye yazılmalıdır. Ör: “İşçiye aylık net …. TL ödeme yapılacaktır”. Ya da “İşçiye aylık brüt …. TL ödeme yapılacaktır” gibi.
Ücret ödeme zamanı çalışan firmanın maaş ödeme günü yapılmaktadır. Ör: Her ayın birinci iş günü gibi veya her ayın beşinci iş günü gibi, eğer ödeme günü tatil günlerine denk gelirse bir sonraki ilk iş günü yani pazartesi ödeme yapılır.

belirsiz-sureli-is-sozlesmeleri

Belirsiz Süreli İş Sözleşmelerinde Fazla Mesai Maddesi:

Fazla Mesai günlük 11 saati geçmeyecek ve yıllık da 270 saati geçmeyecek şekilde sözleşmede belirtilmektedir. Fazla mesai uygulaması veya ücretlendirmesi yoksa bu sözleşmede ayrıca belirtilmelidir. Fazla çalışma ücreti genel olarak saat başına standart çalışma saatinin %50 daha fazlası olarak hesaplanmaktadır. Sözleşmeye işverenin istemesi halinde çalışanın fazla mesai yapmayı peşinen kabul eder şeklinde bir madde de eklenebilir.

Bu noktada özellikle kobilerin, küçük işletmelerin, firmaların ve şirketlerin dikkat etmesi gereken noktaları ana başlıklar itibariyle açıklamaya çalışacağız.

Daha fazla detay için lütfen iletişim formumuzu doldurunuz. İletişim formu üzerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey