SÖZLEŞMELER

Belirli Süreli İş Sözleşmelerinde Özel Hükümler

Bu yazımızda belirli süreli iş sözleşmelerinde bulunan özel hükümler maddelerini inceleyeceğiz. İş sözleşmeleri özel hükümler sayesinde hem çalışan kişilere hem de işverene özel avantajlar sağlayabilir. Bu avantajların neler olduğunu öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Belirli Süreli İş Sözleşmelerinde Maddeler

 • Çalışan, kendisine kullanılmak için verilen malzeme ve teçhizatı usulüne uygun bir şekilde kullanmayı ve yetkili makamlardan izin almadan şirket dışarısına çıkarmamayı, amacı dışında kullanmamayı taahhüt eder.
 • İşçi iş ortamının genel ahlaki ve idari kurallarına uyacağını taahhüt eder.
 • Şirket bilgilerinin saklanması dışarıya sızdırılmaması da yine sözleşme hükümleriyle garanti altına alınmalıdır.
 • İşverenin istemesi halinde işçi bayram ve tatil günlerinde çalışmayı kabul eder şeklinde bir madde de eklenebilir. Ancak bu mavi yaka çalışan için çok sorun olmasa da beyaz yaka çalışan için sorun teşkil edebilir.
 • Belirli süreli iş sözleşmelerinde çalışanlara verilen ayni veya nakdi yardımlar temel hak olmayıp düzenli olarak yapılacağı anlamına gelmez. Yine işçi ve işveren arasında yapılacak özel anlaşmalarla düzenli yardım veya prim de söz konusu olabilir.
 • Çalışan sözleşmesi süresince başka işte çalışmamayı taahhüt eder” Şeklinde bir madde eklenebilir. Bu madde ile çalışanın çalıştığı sırada herhangi bir yerde çalışmaması veya freelance de olsa başka iş yerinde çalışmaması gerekmektedir.
 • belirli-sureli-is-sozlesmelerinde-ozel-hukumler
 • Çalışan sözleşme süresinin bitiminden sonraki süreçte tercihen bir yıl süreyle aynı sektörde veya mevcut iş yerine rakip başka bir şirkette çalışmamayı taahhüt eden bir madde eklenmesi gerekmekte. Böylece işveren kendisini koruma altına almakta firmanın yaptığı özel işlerin kopyalanmasının önüne geçilmektedir.
 • Çalışan şirket sınırları içerisinde alkol ve tütün mamüllerini kullanmamayı ve yine yasaklı madde kullanmamayı taahhüt eder.
 • Belirli süreli iş sözleşmelerinde çalışan, sözleşme feshinde kendisine kullanmak için verilen her türlü demirbaşı iade eder hükmü de yine sözleşmeye eklenmesi gereken maddelerden birisidir.
 • Yine işveren işçinin sgk primlerini ödemeyi taahhüt eder şeklinde bir madde de eklenebilir. Bu maddeyle çalışan hakları güvence altına alınmaktadır.

Bu noktada özellikle kobilerin ve küçük işletmelerin dikkat etmesi gereken noktaları ana başlıklar itibariyle açıklamaya çalıştık. Yine Belirli Süreli İş Sözleşmeleri yazımızdan detaylara ayrıca ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey