BAŞARI HİKAYELERİ

Barkod Sistemi Nasıl İcad Edildi?

Barkod özellikle alışverişlerde karşımıza çıkan aynı zamanda stoklarımızı yönetmemizi sağlayan önemli ürünlerden/icadlardan birisidir. Bu özelliğiyle barkod hem işletmelerin hayatını kolaylaştıran hem de teknolojik özellikleriyle özellikle yapay zeka gibi yeni teknolojilerin başlangıcı olarak dikkat çekmektedir.

Bu yazımızda da özellikle Barkod’un nasıl icad edildiğini barkodun icad sürecinde hangi evrelerden geçildiği konusunda bilgilendirme yapacağız.

Dünyada barkod ile satılan ilk ürün nedir?

Dünyada barkod ile satılan ilk ürün 1974’de  Amerika’nın Ohio eyaletindeki bir süpermarketin kasasındaki işlerinden bir paket sakız oldu.

Üniversite Öğrencilerini Harekete Geçiren Fikir

1940’ların sonunda Amerika Birleşik devletlerindeki directel teknoloji enstitüsü’nde bir market zinciri sahibi kasada tüm ürün bilgilerini otomatik olarak kaydedecek bir sistem geliştirilmesini istedi. Enstitü o dönemlerde bu konu ile ilgilenmedi ancak bu fikir iki Üniversite lisansüstü öğrencisini harekete geçirdi.

Bernard Silver ve Norman Woodland Mors kodu ilkesiyle çalışan ve tarayıcıya okutulabilecek bir etiket üzerine çalışmaya başladılar. Mors kodundan tek farkı noktalar yerine inceli kalınlı çizgiler kullanılması olacaktı. Aynı zamanda iç içe geçmiş halkalar şeklinde bir bilgi kodu için patent aldılar.

Ardından da tarayıcılarrın prototipini yaptılar. Prototip ilk denemelerde okumakta oldukları kodları yakıp kül etti, kodlar yakıp kül olsa da üstüne çalışılan fikrin de işe yaradığını göstermiş oldu. Günümüzde ise barkodlar QR veya karekoda evrilmiş durumda.

Yeni Teknolojilerin Öncüsü

Karekod kullanılarak atm’lerden kartsız para çekilebiliyor kartvizitleri basılan tek bir karekodla sayfalar dolusu servis veya ürün tanıtım da yapılabiliyor. Japonya şimdi bu yöntemi demans yani bunama hastaları için kullanılıyor. Buradaki asıl amaç demans hatalığı olan hastaların kaybolma ihtimaline karşı hastaların tırnaklarına kimlik bilgilerini gösteren barkodlu bir çıkartma yapıştırılıyor. Bahsedilen barkod bu çıkartmaları kişinin adresi kimlik numarası ve yakınının irtibat numarasını içeriyor.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey