VERGİ

Bakliyat İthalatında Gümrük Vergisi Alınmayacak

Özellikle küresel ısınma ile birlikte bakliyat ürünlerinin tüm dünyada üretimlerinde sıkıntılı sürece girilmesi ile birlikte dünya üzerinde bakliyat ve gıda ürünlerine ulaşım zorlaştığı gibi aynı zamanda genel bir fiyat artışı söz konusu olmaya başladı.

Ülkemize döndüğümüzde ise durum dünyadakinden farklı değil. Ülkemizde de gıda ürünlerinde genel bir artış görülmeye başlandı. Hükümet yetkilileri ve ilgili kurumlar özellikle gıda ürünlerindeki fiyat artışının önüne geçmek için özellikle ithalatın önündeki sıkılaştırıcı politikaları kaldırarak hem vatandaşın gıdaya ve gıda ürünlerine olan ulaşımını kolaylaştırmak  hem de ülke içindeki gıda fiyatlarının düşürülmesi için yine çözüm yolları arıyorlar.

Bu noktada da ithalat devreye girerek özellikle ülke içindeki gıda ürünlerinin fiyatlarını düşürmeye yardımcı bir eleman olarak devreye girmiş oluyor. Fiyatları aşağı çekmek için bazı ürünlerde gümrük vergisi alınmaması yoluna gidildi. Gümrük Vergisi alınmaması konusunda karar alınan ürünler ise; Kuru fasulye, nohut ve barbunya ithalatında gümrük vergisi sıfırlanmış oldu.

Bakanlar Kurulunun “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren kararla birlikte bakliyat ürünlerinde gümrük vergisi sıfırlanarak bazı ülkelerden yapılan ithalatın önü açılmış oldu.

Gümrük Vergisinin Sıfırlandığı Ülkeler ve Ürünler

Mevcut duruma bakıldığında, kuru baklagillerden tohumluk olmayan fasulye türleri, barbunya, nohut ve börülce ithalatında AB, EFTA, Bosna-Hersek, Güney Kore, Malezya, D-8 ülkeleri ve diğer ülkelerden yapılacak ithalatta gümrük vergisi oranı sıfır olarak uygulanmasına karar verildi.

Bu ürünler için söz konusu gümrük vergisi oranı 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren AB, EFTA, Malezya, D8 ülkeleri ve diğer ülkeler için yüzde 19,3, Güney Kore için yüzde 8,7’e çıkacak.

EFTA Nedir?

Avrupa Serbest Ticaret Birliği (kısaca EFTA), 3 Mayıs 1960 yılında Avrupa Birliği’ne bir alternatif olarak kurulmuş, günümüzde 4 Avrupa ülkesinin üye olduğu bir uluslararası ticaret örgütüdür. Kurucular dahil üyelerinin çoğu EFTA’dan ayrılarak AB’ye girmiştir. Üye ülkeler: Norveç, İsviçre, İzlanda ve Liechtenstein’dir. Kaynak: Vikipedi

D-8 Ülkeleri

D-8, ya da İngilizce uzun adıyla Developing Eight (gelişmekte olan sekiz ülke), 8 üye ülkeden oluşan bir uluslararası kuruluş. Bu sekiz ülke Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey