SİGORTA

Bağkur’a Prim Borcu Olanlara Müjde! Artık Emekli Olabilirsiniz

Uzun süredir SGK ile bağkurlular arasında tartışma konusu olan prim borcu olanlara yönelik emeklilik konusu SGK ile imzalanan protokol ile standarda bağlanarak süreç bağkurluların lehine sonuçlandı. Protokol ile prim borcu olan Bağkurlular artık emekli olabilecekler.

Bağkur ile Ziraat Bankası Arasındaki Protokol

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında, emekli olmaya hak kazanmış, emekli olmaya hak kazanmasına rağmen Bağkur’a prim borcu bulunan Bağ-Kur’lu esnafa %1,28 faiz oranı ve 48 ay vade imkanıyla kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokol imzalandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Salonu’ndaki “Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağ-Kur’lu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü” imza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ve ilgililer katıldı.

Maliye Bakanlığınca hazırlanan KDV Reform Paketi’nin de aralarında olduğu bir dizi düzenlemenin TBMM’de görüşülmeye başlandığını belirten Sarıeroğlu, Zeytin Dalı Harekatına da atıfta bulunarak konuya ilişkin açıklamalarda bulundu:

“Bir yandan mücadelemizi devam ettiriyoruz, diğer taraftan da 80 milyon vatandaşımızın huzur, refah ve birlik içerisinde geleceğe daha umutla bakmasını sağlayacak reformlarımızı da arka arkaya hayata geçiriyoruz. Bundan sonra daha iyisini yapmak için çalışmalarımızı güçlü adımlarla, kararlı politikalarımızla devam ettireceğiz. Türkiye, AK Parti iktidarlarında büyük bir başarı hikayesi yakaladı. Ülkemizi 15 yıldır getirdiğimiz aşamadan daha ileriye götürme adına gece gündüz, kadın erkek, genç yaşlı, işçi esnaf, kısacası toplumun kesimlerini ilgilendiren konularda güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz.”

Aktif Bağ-Kur’lu Sayısı

Bakan Sarıeroğlu Bağkurlular ile ilgili bilgiler vererek bağkurlular ilgili bazı verilere yer verdi. Aktif Bağ-Kur’lu sayısının 2,9 milyon, Bağ-Kur emeklisi sayısının ise 2,6 milyon olduğunu bildirerek, “Şartlarının iyileştirilmesiyle alakalı olarak güçlü düzenlemelerle prim oranlarını yüzde 40’tan yüzde 34,5’e düşürmüştük. İsteğe bağlı sigortalılık hariç, Bağ-Kur sigortalılarına 5 puanlık Hazine indirimi gerçekleştirmiştik. Yine Bağ-Kur sigortalılarımızı iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamına alarak geçici iş göremezlik ile sürekli iş göremezlik ödeneğinden faydalanma imkanı getirmiştik.” şeklinde açıklama yaptı.

Mevcut çalışmanın diğer çalışmalardan farklı olarak teşviklerin prim ve vergi kesintileriyle ilgili olduğunu dile getiren Sarıeroğlu, “Bir Senden Bir Benden” uygulamasıyla birlikte ilk defa ücretin de teşvik kapsamına alınacağını bildirdi.

Askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak esnafımızı da kapsaması sebebiyle çalışmanın çok önemli olduğunun paylaşıldığı toplantıda konu hakkında açıklama yapılarak;

“Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak esnafımızı da kapsıyor. Esnaflarımız arasında birikmiş prim borcuyla durdurulan hizmet süreleri olan sigortalılarımız vardı. İhya edilmesi halinde yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanacaklar da bu protokolümüz kapsamında olacaklar. Protokolümüz kapsamında prim borcu olan esnafımızın 48 ay vadeyle borçlarını ödemeleri ve bunu da emekli aylıklarıyla yapmaları sağlanacak. Burada, önemli olan, komisyon alınmayacak olması ve bu kredi imkanından faydalanacak esnaflarımızla ilgili geçmiş sorgulamasının yapılmaması.”

Bağkur ve Ziraat Bankası Arasında İmzalanan Protokol Tüm Taraflara Fayda Sağlayacak

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu olduğu için emekli olamayan çok sayıda Bağ-Kur’lunun bulunduğunu belirterek, bir süredir bu kapsamdaki Bağ-Kur’lulara uygun kredinin sağlanmasını istediklerini söyledi.

Ziraat Bankasının uygun oranda gerekli krediyi sağlamasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Palandöken, “Bu iş birliği sayesinde esnaf ve sanatlarımız hem prim borcunu ödeyecek hem kendisi ve ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek hem de emekli olabilecek. Tüm taraflara fayda sağlayacak bu protokolde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Çekilen Kredi Bitene Kadar Krediler Emekli Aylıklarından Kesilecek

SGK Başkanı Mehmet Selim de toplantıda yaptığı açıklamada iş birliği protokolü çerçevesinde prim borcu bulunduğu için emekli olamayan Bağ-Kur’lulara 1,28 faiz oranı ve 48 ay vadeyle kredi kullanabilme imkanı sağlandığını bildirdi.

Bağlı Konuya ilişkin yaptığı açıklamada;

“Bugüne kadar Ziraat Bankası ile 2011 ve 2016 yılında olmak üzere iki protokol yapmıştık. Bu, Ziraat Bankası ile yaptığımız üçüncü protokol. Burada belirlenen 1,28 faiz oranı piyasa şartlarının oldukça altında. Bundan ötürü sigortalılarımız adına Ziraat Bankası yönetimine teşekkür ediyorum. Protokolümüz 3 ay süreyle geçerli ama talep edildiği takdirde iki defa uzatılma ihtimali var. Özellikle birikmiş prim borcu bulunduğu için emekli olamayan, askerlik ve doğum borçlanması yaparak emekli olacak durumda olanlar da bu borçlarını kullanacakları krediyle ödeyebilecekler.” bilgilerine yer verdi.

Tarafların yaptığı Konuşmalar ve açıklamaların ardından, Bağlı ve Aydın tarafından emeklilik hakkı doğmuş Bağ-Kur’lu esnafa kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.

Devamını Göster

Related Articles

omments

  1. bu kredinin kullanılabilmesi için önce kismi ihya hakkı çıkarabilmelisiniz bu çıkmadan kimse 75.000-100.000 TL kredi çekip 1 yıl önce emekli olmak istemez

  2. Sayın Bakanım Ben mali müşavirim 2008 ve 2015 yıllarında kişilere ait bağkur borçları ile günleri silinmiştir. bunun yerine ihya hakkı getirilmiştir. fakat ihya konusu emekli olacak kişilere silinen tüm sürelerle ilgili borçlanması talep edilmektedir. buda vatandaşlar için imkansız demektir. ihya sürelerinin bağkur sigortalısının eksik gün kadar kismi ihya borçlanması yapma hakkı verilirse kredi çekip ödenebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey