KOBI REKLAM PAZARLAMA

Aytunga “Aydınlanma” Etkinliğindeki Konuşmam Üzerine

Son dönemde özellikle sektör içinden (Dijital Pazarlama ve Dijital Medya) ve de sektör dışından birçok yerden konuşmacı ve eğitimci olarak davetler almaya başladım. Aynı zamanında elimden geldiğince konferans ve etkinliklere de bir yandan da katılmaya çalışıyorum. Bundan sonraki dönemde özellikle katıldığım etkinlikler veya konuşmacı- eğitimci olduğum etkinlikler hakkında yazılar yazmaya karar verdim. Böylece etkinlikteki gelişmeleri okuyuculara rahatlıkla aktarabileceğimi düşünüyorum

Yapay Zeka ile Mayın İmhası Mümkün

Geçtiğimiz hafta Kurucusu Kani Fatih Turhan’ın olduğu Aytunga “aydınlanma” etkinliğine katıldım. Etkinlikte özellikle savunma sanayine yönelik girişimleri olan iki genç arkadaşımızın sunumunu izleme fırsatım oldu. Sunumlar daha çok savunma Sanayi’nde gerçekleştirilen girişimler üzerineydi. Burada dikkatimi çeken önemli konulardan bir tanesi de yapay zeka ile birlikte kullanılan kendi kendine öğrenebilen yetkinliğe sahip olan insansız mayın imha eden robotlardı. Yapay zeka özellikli olan mayın imha robotları ile alakalı sunum yapan ve ürünü tanıtan Davut Şadoğlu’nun sunumunun oldukça etkileyici olduğunu söylemeliyim. Şadoğlu yaptığı sunumda özellikle mayın imhasında insan hata payını en aza indirerek insan kaybına son vermek istediklerini aynı zamanda kendi kendine öğrenebilen teknolojilerle mayın imhalarını hızlı şekilde yapılmasını sağlayarak savunma sanayine önemli kabiliyetler kazandırmak istediklerini belirtti. Son dönemde terör ve mayın sebebiyle hem sivil yaralanması hem asker yaralanması ve kaybının önüne geçmek için yapılan girişim olarak oldukça değerli bir çalışma olduğunu söylemekte fayda var.

Tulpar Tech Kurucusu Enis Yaşar’dan Kendini Onarabilen Zırh Girişimi

Diğer konuşmacı ise yine genç bir girişimci arkadaşımızdı. Konuşmacının ismi Enis Yaşar. Enis Bilkent Üniversitesi son sınıf öğrencisi olarak özellikle asker ve polis araçları için zırh üretebilen bir teknoloji üzerine çalışıyor ve bu konuda önemli ilerlemeler kaydediyor. Enis yaptığı sunumda asıl amacının asker ve polis kayıplarının önüne geçmek bunun için de özellikle polis araçlarını ve tank yakıt depoları kendi kendini onarabilen bir zırh teknolojisi üzerine girişimcilik faaliyetinde bulunuyor. Yine özellikle savunma sanayine gelecekte önemli teknolojiler kazandırabilecek olan arkadaşlarımız sunum esnasında beni oldukça etkiledi. Gelecekte bu çalışmanın da önemli faydalar sağlayarak asker ve polis kayıplarını en aza indirecek teknolojik altyapıyı kuracaklarını düşünüyorum.

Peki Ben Neler Anlattım?

Konuşma daveti üniversiteden öğrencim olan Yusuf’tan gelmişti. Yine üniversitede özellikle içerik ile alakalı yaptığımız projelerin bu etkinlikte anlatılması diğer girişimcilere veya girişimci olmak isteyenlere yol göstermesi açısından faydalı olacağını düşünerek bilgi ve tecrübelerimi paylaşayım istedim.

Oturumu Yusuf ile beraber yönelttik, aslında daha çok soru cevap ve karşılıklı diyalog üzerine gerçekleşen bir konuşmaydı. Konuşmanın ana fikri Türkiye’de içerik odaklı girişimcilik yapılabilir mi yapılırsa da bir içerik odaklı girişimcilik nasıl yapılmalıydı?

Az Sayıdaki İçerik Sitesi Temel Sorun

Buradaki temel sorun Türkiye’de içerik sitelerinin daha doğrusu özgün içerik sitelerinin az olması ve yine bilgi paylaşım özelliği bulunan blog sayılarının az olmasıydı. Blogların ve içerik sitelerinin az olmasının temel sebebi içerik üretmenin hem zor olması hem de sürdürülebilir gelir modelinin kısıtlı olması. Bu sebeple dinleyicilere konuşmanın sonunda ağırlıklı olarak yapılacak içerik odaklı girişim çalışmalarında dikeyde faaliyet gösteren içerik sitelerinin gelecekte daha popüler olacağını belirterek konuşmamı sonlandırdım. Çünkü tüm alanlarda etkin içerik üretmek için büyük sermayeye veya büyük ekiplere ihtiyaç olacaktır, ancak belirli bir alanda uzmanlaşmak sadece o alanda içerikler üreterek ilgili sektörde kişinin adını duyurması ve dikeyleştiği alanda önemli bir noktada olmasını sağlayacaktır. Örneğin; konuşmam esnasında savunma sanayii ile ilgili bir içerik sitesinin olup olmadığını sorduğumda gelen cevap savunma sanayii ile alakalı bir içerik sitesinin olmadığı yönündeydi. Dolayısıyla burada bir içerik odaklı girişimcilik yapılabilirliği ortaya çıktı.

Tabi ki bu tarz girişimlerde içeriğin büyümesi ve desteklenmesi için partnerlerin ve reklam verenlerin katkısı çok önemli. İçeriğin sürdürülebilir olması ve uzun vadeye yayılarak tüm ziyaretçileri doğru bilgiyi verebilmesi için site sahibinin belirli kaynaklara ihtiyacı olacak. Bu noktada belirttiğim gibi reklam verenin bu tip dikeydeki siteleri destekleyerek ilgili sitelerin daha hızlı büyümesine katkı sağlamaları sitenin gelecekte de yaşaması açısından önemli kriter.

Savunma sanayii ile ilgili içerik sitesi tamamen bir örnek olarak verildi. Bir otomotiv sitesinin içerik odaklı girişimi de konuya dahil edilebilir, aynı zamanda sporla alakalı bir içerik sitesi de aynı şekilde değerlendirilebilir. Burada da içeriğin sürdürülebilir olması için markaların ve reklam verenlerin bu tip sitelere sponsor olmaları konunun ana fikrini oluşturmakta.

Sonraki Durak BTM

Sıradaki konuşmam ise daha çok eğitim tadında olacak olup İstanbul Ticaret Odası’nın desteklediği kuluçka merkezi olarak faaliyette bulunan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezinde (BTM) Dijital Medya ve Dijital Pazarlama üzerine girişimcilere eğitim vereceğim. Eğitim sonrası yine görüşlerimi ayrı bir yazıda toplayacağım.

 

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey