Başarılı Kadın Girişimciler

Ayşen Zamanpur’dan: Çalışanlarımızın Yüzde Altmışı Kadın

Önceki yazılarımızda Ayşen Zamanpur’un Ntv Radyo’daki söyleşisinden bölümlere yer vermiştik. Bu yazımızda ise söyleşinin devam niteliğinde olan Ayşen Zamanpur’un Kadın girişimcilerin desteklenmesi ve şirketinde çalışan kadınlar konusundaki yüzdelere yer vererek söyleşisine devam ediyor.

Çalışanlarımızın %69’u Kadın

Kadına karşı her türlü pozitif ayrımcılık yapılması gerekir diye düşünüyorum. Hiç öyle kadın kendisi başarırsın bu söylemler bizi aşağılayan bir şeydir diye açıkçası özür dileyerek söylüyorum aynı şeyi düşünmüyorum. Çünkü neredeyse asırlar boyu bize ayrımcılık yapılmış ve bunun bir bedeli olmalı açıkça söylüyorum net ve şeffaf demokratik bir şekilde söylüyorum ki Kızım seçiyorum karşıma çıkan çalışanlardan %69 oranında kadın var bizde bunu da boynumun borcu olduğunu düşünüyorum. Hayatın her alanında kadın yüceltilmeli.

Gururla ve mutlulukla söyleyebilirim ki hem Kadın Adayları Destekleme Derneği KADER’in hem de KAGİDER Kadın Girişimci Derneği’nin kurucu üyeleri arkadaşlarımla birlikte manevi olarak Kadınların hep yanındaydım bu iki derneğin de Türkiye’ye çok şey kattığını düşünüyorum. Kadınların her alanda örgütlenmesi bütün problemleri için bir araya gelmesi çok önemli.

İpek ve Kaşmir’e Olan İlginin Kaynağı

Zamanpur çocukluğunda ipek ve kaşmire olan ilginin nereden kaynaklandığını ve annesinin dolabında çok severek dokunduğu ürünün kaşmir olduğunu öğrenmesiyle hayatındaki değişimi bizlerle paylaşıyor:

“Ben küçükken kız çocukları saçlar prensesler pembe ışıltılı pırıltılı şeyleri severlerdi. Ben daha çok böyle yumuşak dokunmaya keyif veren İşte annenin masasının üzerindeki kadife örtüyü falan öyle şeyleri severdim ortaokul yaşlarımda yattığım odada annemin dolabı vardı o dolapta da kışlıklar duruyordu çok net hatırladığım şu var:

Her akşam yatmadan önce annemin dolabını açıp o mavi renkli kalın kaşmir kazağa dokunup o şekilde yatıyordum. Sanki ben ona dokunuyorum o da bana dokunuyordu. Böyle bir his yaşıyordum, daha sonra ben bunun dayımın anneme getirdiği mavi bir kaşmir kazak olduğunu öğreneceğim. Yani gerçekten biz onunla orada tanıştık, birbirimizi sevdik. Zaten ben Kaşmir ilişkisinin tek taraflı değil karşılıklı olduğunu düşünüyorum.

Kaşmir insana çok iyi gelen bir ürün olduğu için insan ona dokunurken sanki ondan da bir cevap alıyor gibi bir his duyuyor. Helezoni bir yapısı var kaşmirin. İpek de aynı şekilde bir his uyandırıyor kişide. Bu iki ürünün de birbirine çok örtüştüğünü düşünüyorum. İşte hayattaki en büyük en güzel yaptığımız şeylerden biri bizi ilk defa bu iki ürünü birbirini birleştirip adını da koyup markamızın da adını bir şekilde Silk and Cashmere deyip o yolda gitmek oldu.

Ama tabi hiç kolay olmadı iki ürünün de en kalitelisini ulaşmak. Yıllarca süren araştırmalar geliştirmeler sonucunda o keçiyi ilk bulduğumda ilk ağıla gittiğimde onunla da ilk tanıştığımda sanki bizi seviyor gibi gelmişti. Hala da öyle hissediyorum”

Babam ve Abilerim

Benim babam Doktor. Necati Keskin nur içinde yatsın. Tabii ki Doktorlarda devlet memuru olarak hastanelerde çalıştığı için çok tayin olurdu. Ben İlkokulu 5 ayrı şehirde okudum hiçbir sınıfından karne alamadım hiç bir sınıfta da tam sezon sonunu getiremedim. Abilerim Galatasaray Lisesi mezunu İkiside. Heyecanlı ve deniz kenarında sandallarda iskelelerde balık tutarak bütün gün sokakta şimdilerde olmayan bir hayat. Bu hep söylenir ama ben bunu bizzat yaşadım.Ağacın tepesinden iskeleye oradan oraya hep sokakta.

Ayşen Zamanpur’dan Aşk ve İlişki Üzerine

Aşkı çok önemsiyorum hayatta en önemli şeylerden birinin aşk olduğunu düşünüyorum. Bir iş kadını olarak bunu da söylemem ilginç karşılanıyor ama her şeyden önemli bir şey olduğunu düşünüyorum aşkın. Hatta hiç aşık olmadan ölünmemesi gerektiğine inanıyorum. Aşıksanız da bunun değerini kıymetini bilip çok kurcalamamalı çok iyi dilemeli çok sorgulama mısınız diye düşünüyorum.

Evlilik ise eğer çiftler birbirlerini birbirlerinin boğazını sıkmıyorsa yani duygusal anlamda diyorum 2 kişi gibi değil de tek kişi gibi yaşamaya çalışmıyorsa özgürlük alanları bırakıyorsa güzel bir şey. Benim çok bu konuda bir uzmanlık yapacak bir halim de yok 21 yaşında evlenip iki çocuklu bir kadın olarak.

Anne Olmak

Anneliği ben böyle ağlamadan falan pek konuşamam hakikaten sesim titremeden bu konuyu konuşamıyorum dünyanın en güzel şeyi annelik.

Edebiyat, Kitap Okuma ve Yaşar Kemal

“İş yaşamının dışında kaçtığım yerler vardır. Zaten çocukluğumdan beri çok çok çok severim hep elimde bir iki kitap vardır mesela. Yaşar Kemal’den bahsetmeliyim Yaşar Kemal 2000 yılından beri dostumdu ve rahmetli çok çok çok iyi  dostum olmuştu. Kendisiyle tesadüfen müşterim olarak tanışmamızda başlayan bir dostluğumuz olmuştu. Benim ve hayatımızın yazarı dediğimiz o büyük insan ile 2000 yılında tanıştım ve son gününe kadar çok sıkı görüştük ve eşiyle de çok sıkı bir dost olduk. Hayatımın en güzel anları son günlerini onun beni köydeki evinde edebiyat konuşarak felsefe konuşarak onun Abidin Dino oynadığını konuşarak geçirdik Kaşmir Yolu kitabını yazarken o destekledi o önerdi. Kitabını o okudu edit bile etti.”

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey