GÜNCEL KONULAR

Asıl İş, Yardımcı İş Nedir?

Asıl İşte Çalışan İşçi tanımı taşeron şirketlerde çalışan işçilerin kamuda istihdam edilmesi ile gündeme geldi diyebiliriz. 2016 yıl açıklanan kanun düzenlemesi gereği taşeronda asıl işi yapan çalışanların kamuda istihdamı gündeme getirilmişti.

Biz de bu yazımızda asıl işte çalışanlar kimlerdir sorusuna cevap arayacağız. Taşeron işçi yasasıyla ilgili diğer haberimizi okumak için buradan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  • Taşeron bir şirket tarafından kamuda istihdam edilen görevlendirilen ve birinci derecede işi gerçekleştiren kişileri Asıl işi yapan kişiler olarak tanımlayabiliriz.
  • Yardımcı işçi ise asıl işi yapan kişilere hizmet veren ana işi yapmayan kişiler olarak tanımlanabilir. Asıl işi yapmayıp asıl işi yapan taşeron işçilere hizmet veren iş tipi de yardımcı iş olarak tanımlanmaktadır.

yardimci_is_nedir

  • Örnek vermek gerekirse; Örneğin PTT’de taşeron şirket tarafından mektupları dağıtmak için görevlendirilen kişi asıl işi yapan kişi olarak tanımlanmakta. Yani mevcut yasa gereği bu kişi taşeron şirketten çıkarak kamuda istihdam edilmiş olacak. PTT’de yerleri temizleyen veya çalışanlara çay getiren kişi ise asıl işi yapan kişi olmadığından yani yardımcı işi yapan kişi olduğundan kamuda istihdam edilmenin dışında kalmış olacak.

asil_iste_calisan_taseron_isci

  • Aynı şekilde Karayollarında görevli bir taşeron işçi refrüj değiştiriyor olsun bu kişi asıl işi yapan taşeron işçi olarak tanımlandığından mevcut yasa gereği kamuda istihdam edilebilecek. Karayollarında işçilere yemek yapan ahçı yardımcı işçi kategorisinde olduğundan bu kapsamın dışında kalmış olacak.

asil_is_yardimci_is_nedir

  • Bu açıdan bakıldığında yapılacak son çalışmalarla birlikte yardımcı işçi tanımı listesi belirlenmiş ve sürecin 2016 yılı içerisinde tamamlanmış olması beklenmektedir.
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey