Başarılı Kadın Girişimciler

Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu Kurucusu Ümmiye Koçak

Girişimci kadın hikayelerine kaldığımız yerden hızla devam ediyoruz. Bu yazımızda medyada da sıkça yer alan ünlü Futbolcu Ronaldo ile reklamlarda oynayan aynı zamanda köyden çıkıp sinemacı kimliğiyle ödüller kazanan Ümmiye Koçak bu bölümde size tanıtacağımız girişimcilerimizden.

En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı Ödülü

1957 yılında Adana’da dünyaya gelen Ümmiye Koçak gerçek bir yaşam ve başarı hikayesi taşıyor.
New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü “Yün Bebek” filmiyla alan Ümmiye Koçak adeta başarısızlıklardan ve olumsuzluklardan yakınan insanlara ders olacak nitelikte işlere imza atıyor.

Halbuki onun hayatı hiçte düşündüğünüz gibi kolay değildi. 10 kardeş olması ve o zamanın şartları nedeniyle ilkokuldan sonra okula gönderilmedi. Fakat buna rağmen, okuması hayli zor, ağır konuların işlendiği Maksim Gorki’nin “Ana” kitabı onun okuduğu ilk kitaptı.

Okuduğu kitaplarla ve yaptığı araştırmalarla kendisini geliştirmekten bir an bile vazgeçmeyen Ümmiye Koçak, evlendikten sonra Mersin Arslanköy’e taşındı.

Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu Kurucusu

Evlenmesi, taşınması, okumamış olması bir köyde yaşıyor olması, olanakların çok kısıtlı olması onun önünde duramayacaktı. Ümmiye Koçak, köy yaşantısından yola çıkarak, köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek adına 2001 yılında “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu” nu kurarak ona başarıyı getirecek serüvene adımını atmış oldu.

Tiyatro topluluğunun başlamasıyla birlikte mücadele ve emekler sonucunda sahneye koyulan ilk oyun Remzi Özçelik’in “Taş bademleri” adlı oyunu oldu. Fakat bu topluluk gerçek yaşantılarından, gerçek kesitler sunma arzusuyla kendi hikayelerinden yola çıkarak oluşturdukları “Kadının Feryadı” oyununu hemen arkasından sahneye taşıdı.

Hasret Çiçekleri Tiyatro Oyunu

Ümmiye Koçak, bunların yanı sıra tarlalarla çalışıyor bir yandan kendini hala geliştirmeye devam ederek toplulukta yeni işler ortaya çıkarmak istiyordu. Kendisinin yazmış olduğu “Hasret Çiçekleri” adlı oyunu 2006 yılında “Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali” nde sahne aldı.

Bunların yanında tarlalarda çalışmayı  sürdürürken, kazançlarından biriktirdiği parayla, kadına şiddet sorununa değinen “Yün Bebek” isimli uzun metraj filmini yazdı ve yönetti. Koçak bu filmle, New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada en iyi  avrasyalı kadın sanatçı” ödülüne layık görüldü.

Evet biz onu aldığı bir ödülle tanıdık, sevdik, kendimizden bir şeyler bulduk, ilham aldık ama…
Ümmiye Koçak bugüne kadar
15 tiyatro oyunu yazarak,
20.000 kez sahneye çıkarak
Türkiye’nin dört bir yanında binlerce kişiye gösteriler yaparak
Aldığı daha bir çok ödül ile
Rol aldığı dizi ve sinemalar ile bize, ülkemize ve dünyaya çok şey anlattı.
Teşekkürler Ümmiye Koçak!

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey