KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Arıcılık Hibe Kredilerine Başvuru Koşullarına Dair 7 Bilgi

Bu yazımızda Arıcılık Hibe kredilerinden yararlanma koşulları ve detayları hakkında bilgilendirme yapacağız. Aynı zamanda Hangi ekipmanların kapsam içerisinde alındığı ile ilgili yazımızı da inceleyebilirsiniz.

  1. Arıcılık hibe kredileri için KOSGEB’e başvurulabileceği gibi aynı zamanda Avrupa Birliği fonlarından da yararlanabilmek mümkündür.
  2. Avrupa Birliği Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile birlikte toplamda 500 bin Euroluk bir fon açmış durumda. Buradaki hibe oranı ise %50 dolaylarında
  3. Bu fonlara gerçek veya tüzel kişiler olup şu anda aktif olarak arıcılık faaliyetinde bulunanlar başvuru yapabilirler. Arıcılık faaliyetinde bulunmayıp da arıcılık yapmak isteyenler de yine Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna başvuru yapabilirler.
  4. Avrupa Birliğiyle ortaklaşa yapılan anlaşma çerçevesinde (IPARD) başvurular tüzel kişi olarak yapılacaksa başvuracak tüzel kişinin yıllık cirosu 8 milyon TL olmalı ve çalışan sayısı 50 kişiden az olmalıdır. Yine vergi sistemine kayıtlı olması aynı zamanda sgk prim borcu vb devlete vergi borcunun olmaması tavsiye edilir.
  5. Arıcılık Hibe Kredilerine Başvuru yapacakların bilmesi gereken diğer konu ise aşağıdaki kırsal alan listesinde yer alması gerektiğidir.
  6. Kırsal alan Listesinde yer alan şehirler : Afyonkarahisar ,Çankırı, Karaman, Ordu, Ağrı, Çorum, Kars, Samsun, Aksaray, Denizli, Kastamonu, Şanlıurfa, Amasya, Diyarbakır, Konya, Sivas, Ankara, Elazığ, Kütahya, Tokat, Ardahan, Erzincan, Malatya, Trabzon, Aydın, Erzurum, Manisa, Uşak, Balıkesir, Giresun, Mardin, Van, Burdur, Hatay, Mersin, Yozgat, Bursa, Isparta, Muş, Çanakkale, Kahramanmaraş, Nevşehir
  7. Başvuracak kişinin kırsal alan listesinde 5 yıl boyunca çalışmalıdır. Aynı zamanda bal hibe kredilerine başvuracaklar eğer bal ve arıcılık ürünlerinin paketlenmesi ve işlenmesi sürecine girecekse 5393 sayılı Belediye Kanunu ile 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu hükümlerine uygun olarak üretim ve kayıt sertifikalarına sahip olmalıdır.

 

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey