SİGORTA

Araç Muayene Öncesi Bilinmesi Gereken 11 Altın Kural

Araç Muayene Öncesi Bilinmesi Gereken 11 Altın Kural’ı yazımızda detaylı olarak açıklamaya çalışacağız. Detaylar için yazımızı inceleyebilirsiniz

Biliyorum, çoğunuz için aracını muayeneye götürmek zor geliyor mu?. Ama hepimiz biliyoruz ki hem otomobil sahibi olmanın getirdiği bir yükümlülük hem de bizim ve çocuklarımızın can ve mal güvenliği açısından çok gerekli ve fayda bir uygulama.
Aslına bakarsanız muayene aşamasını zor olmaktan biraz da olsa çıkarmak ve aracınızın tek seferde muayeneden kusursuzca çıkmasını sağlamak elinizde.

Biliyorsunuz muayeneleri TÜVTÜRK isimli bir işletme yapıyor. Ancak TÜV standartları ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME bakanlığınca belirleniyor.

Muayene sürecinin tüm aşamaları her istasyonda kesinlikle aynıdır. Bunu şu yüzden söylüyorum. Geçenlerde bir meslektaşım kendince bana iyilik yapmak adına “falanca yerdeki muayene istasyonu araçları diğerlerinden daha kolay geçiriyor, daha hızlı muayeneden geçiriyor” dedi. Ben sordum “Diğerlerinden eksik bir şeyler mi yapıyorlar?” diye. “Çok incelemiyorlar” dedi. Ama kendisine de söyledim ki “böyle bir şey imkansız”.. Her istasyonda hatlar bantlar aynı ve bir cihazdan ölçüm almadan diğerine geçilmez.

Muayeneye Gitmeden Yapmamız Gerekenler Neler?

Bence bu konuda işin kolayına kaçmanın yollarını aramak yerine hepimizin güvenliği için muayenenin kusursuzca yapılmasına yardımcı olsak daha doğru olur. Peki, bu konuda bize hangi görevler düşüyor? Muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonuna gitmeden önce neler yaparsak aracımız kusursuzca o istasyondan çıkar ve ruhsatımıza onay damgası vurulur?
Birçok araç kolayca giderilebilecek sorunlar yüzünden muayeneden geçer not alamıyor. Bu hem işkence gibi gelen muayeneye 2. Kez girmek hem de iş ve zaman kaybı anlamına gelir. Oysa kendi kendimize yapabileceğimiz bazı basit kontroller sonrasında tespit edilen kusurların giderilmesiyle bu işkenceden kurtulabilirsiniz.

İşte Muayene Öncesi Yapılabilecek 10 Basit Kontrol:

  • Aracınızın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma ve geri vites lambası çalışıyor durumda olmalıdır. Bunları bir arkadaşınız ya da yakınınızı direksiyona oturtarak onun açıp kapatmasıyla kontrol edebilirsiniz. Veya bunu, ayna görevi yapabilecek bir camın önünde yapabilirsiniz. Ya da kendiniz tüm bu saydığım sistemleri tek tek açarak kendiniz araçtan inerek tek tek bakarak yapabilirsiniz.

 

  • Aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri ve silecekler çalışır durumda; aynaları da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır. Bunları kontrol etmek için başkasına gerek yok. Silecekler çalışıyorsa bakın, daha sonra silecek suyunun da yine iyi attığına ve su deposunun da dolu olduğuna bakın.

 

  • Emniyet kemerlerinin tam ve çalışır durumda olması gerekiyor. Sadece kemerin olması yeterli değildir. Bu ayrıntıya dikkat edin, aynı zamanda kusursuz çalışması gereklidir. Bunu da emniyet kemerinin olduğu koltuklara tek tek oturup emniyet kemerimizi takıp her birisini tek tek sert biçimde çekerek test edebilirsiniz. Sert çekince kemerin kilitlenmesi gerekiyor. Dikkat edin, bu kontrolü sadece şoför koltuğunda değil, tüm kemerlerde yapmayı da unutmayın. 1 tanesinin bile arızası sıkıntı yaratır.

 

  • Aracınızda 1 trafik seti mutlaka ama mutlaka olmalı. Yoksa muayeneden geçemezsiniz. Peki, bu trafik setinde neler olmalı? Biraz da buna değinelim. *Yangın tüpü, *İlkyardım çantası, *2 adet üçgen reflektör, *Çekme halatı, *Takoz, *Boyunluk. Bu malzemelerin sadece bulunması yeterli olmaz. Bu malzemelerin mutlak suretle hasarsız ve çalışır durumda olması; kullanım tarihlerinin geçmemiş olması da gereklidir. Örneğin tarihi geçmiş bir yangın tüpüyle muayeneden kalabilirsiniz.

 

  • Trafik tescil belgesi araçta mutlaka olmalıdır. Bu belgedeki şasi numarası ile aracın gövdesindeki şasi numaralarının karşılaştırılıp aynı olduğunun kontrolü yapılmalıdır. Şasi numaraları bazı araçlarda ön camın alt tarafında yazmaktayken bazı araçlarda kaputu açınca motor bölgesinin sağında veya solunda yer almaktadır.

 

  • Lastiklerinizde yarık, yırtık, kesik olmamalıdır. Bunu gözle kontrol etmeniz mümkün. Diş derinliği de 1,6 mm altına da düşmemelidir. Aslında güvenli olan 3 mm altına düşmemesidir. Yani siz, sizin ve aileniz güvenliği için lastik diş derinliğinin 3 mm altına inmemesine dikkat etmelisiniz. Ama muayenedeki sınır 3 mm’dir. Bu ölçümü piyasadan 35-55 TL aralığında bulabileceğiniz ölçüm aletleri ile kolayca yapabilirsiniz.

 

  • Aracınızda LPG, sıkıştırılmış doğal gaz veya sıvılaştırılmış doğal gaz sistemlerinden birisini monte ettirdiyseniz, mutlaka ruhsata işlenmiş olmalı. Eğer siz aracı almadan araca monte ettirilmişse, ruhsata işlenip işlenmediğini kontrol etmelisiniz.

 

  • Bu madde, römork veya yarı römork kullananları ilgilendiriyor. Eğer bu araçlardan birini kullanıyorsanız, römork arkalarında uygun arka işaret levhaları bulunması zorunludur. Takılı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 

  • Bu madde ise minibüs ve otobüs kullanıcılarını ilgilendiriyor. Eğer bunlardan birini kullanıyorsanız, bu araçlarda acil çıkış levhalarının ve yeterli miktarda acil çıkış çekiçlerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

 

  • Kamyonet, kamyon, römork ve yarı römorkların arkasında ve yanında çepeçevre veya boylamasına uygun reflektif şeritler olması lazım. Bu tip araçları kullananlar da bunu kontrol etmeden ve tamamlamadan muayeneye gitmemelidir.

Araç cinsi ne olursa olsun, plakalarınızın gövdesinde vida bulunmamalıdır yani plakayı vida çivi gibi sabitleyiciler ile araca monte etmemeniz gerekmektedir. Bu gibi sabitleyiciler, EDS, OGS gibi kameralı plaka tanıma sistemlerini yanılttığı için muayeneden kalmasına sebep olacak bir durumdur.

Tüm bunları tamamlamak, büyük oranda muayeneden geçmesini sağlayacaktır. Ancak muayene sırasında başka eksiklikler de çıkabilir ve araç geçer not alamayabilir. Mesela fren testlerinden kalabilir.

Devamını Göster

Koray Kınay

16 yıldır satınalma ve idari işler alanında çalışmakta olan Koray KINAY, sırasıyla 4 yıllık işletme ve ardından idari işler konusunda katkısı olması amacıyla 2 yıllık İSG bölümleriniokumuştur. İSG alanında yükseklisans eğitimini tamamlamış olup TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ alanında yükseklisans yapmak için başvuruda bulunmak üzere ALES’e hazırlanmaktadır. Satınalma, depo yönetimi, stok kontrolü, satınalma maliyetleri, idari işler ve idari satınalmalar, filo yönetimi, hasar yönetimi, sıfırdan işletme ve tesis kurulumu yatırımları, tesis yönetimi, tesis bakım onarımları, temizlik-güvenlik- resepsiyon-şirket şoförleri gibi idari işler ekiplerinin yönetilmesi gibi şirketin satınalma ve idari işler fonksiyonlarında deneyim sahibidir. Tam zamanlı çalıştığı şirketler dışında 3. Şirketlere özellikle idari satınalma maliyetlerinin düşürülmesi, filoların etkin yönetilmesi ve filo yönetim masraflarının düşürülmesi gibi konularda danışmanlık yapmaktadır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey