SÖZLEŞMELER

Araç Kiralama Sözleşmelerinde Dikkat Edilecekler

Araç kiralama, süreleri bakımından günlük kiralama ve yıllık kiralama ve kiralama tipleri açısından da filo kiralama, bireysel araç kiralama ve filo olmayan ama belli bir adette araç kiralama (3-5 araç) olmak üzere farklılıklar göstermektedir. Her kiralama türü kendisine göre farklılıklar gösterdiğinden sorumlulukları da farklılık göstermektedir. Sözleşmeler de günlük araç kiralama sözleşmesi, uzun süreli araç kiralama sözleşmesi, filo kiralama sözleşmesi ve yıllık araç kiralama sözleşmesi olmak üzere farklılıklar göstermektedir.

Araç kiralama sözleşmelerine genel olarak bakıldığında belli başlı maddelere dikkat etmek gerekmektedir.

Araç Kiralama Süresi:

Yıllık araç kiralama mı yapıyorsunuz? Günlük araç kiralama mı? Yoksa aylık gibi belli süreleri içeren bir sürede mi anlaşma yapılıyor? Yapmış olduğunuz anlaşmanın süresi sözleşme maddesine eklenmeli.

Kilometre Maddesi:

Araç Kiralama sözleşmelerinde bir diğer önemli konu da kilometredir. Ör: yıllık 15.000 km sınırı olabileceği gibi yıllık 20.000 km sınırı da olabilir. Günlük kiralamada ise günlük 100km sınırı olabileceği gibi günlük sınırsız kilometre de olabilir.

Araç Kiralamada Ödeme Maddesi:

Günlük kiralama işlemlerinde çoğu kiralama şirketlerinde ödeme peşin olarak alınır. Uzun süreli kiralamalarda ve yıllık kiralamalarda ise ödemeler aylık olarak yapılmaktadır.

Araç Kiralamada Periyodik Bakım:

Araç kiralama sözleşmelerinde Periyodik bakım maddesinde ise günlük kiralamada veya yıllık kiralamalarda ve filo kiralamalarında değişkenlik göstermektedir. Genel olarak yıllık bireysel kiralamalarda periyodik bakım sözleşmelerde kiralayan kişinin karşılaması olarak eklenirken filo kiralamada genelde filo şirketleri standart paketin içerisine eklemektedir.

arac-kiralama-sozlesmelerinde-dikkat-edilecekler2

Araç Kiralamada Hasar, Yakıt, Ceza ve Yasaklı Madde:

Araç kiralama sözleşmelerinde günlük kiralamalarda genelde 500 TL’ye kadar olan hasarlar kullanan kişi tarafından 500 TL üzerindekiler ise sigorta kapsamında karşılanmakta şeklinde eklemeler yapılır. Filo ve uzun süreli kiralamalarda ise şirket’in sunduğu fırsatlara göre değişkenlik göstermektedir. Bazı filo şirketleri 1.000 TL’ye kadar olan kısmı beyan ile yaparken bazıları sigortadan karşılatmaktadır.

Tutanakla kişi suçluysa, içkili araç kullanımı, ışık ihlali gibi kanuni durumlarda kiralama şirketi sorumlu olmaz. Aynı zamanda yakıt da kiralayan tarafından karşılanır.

Yine araç kirala sözleşmelerinde yasaklı madde kullanımı sözleşme ile engellenmiştir. Yasaklı madde kullanımından doğacak kusur, ceza vb durumlar kiralayana aittir.

Sözleşme hazırlanması gibi konularda danışmanlık hizmeti almak isterseniz iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey