İNSAN KAYNAKLARI

Anadolu OSB’leri İstihdam Sağlayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Elazığ ve Tarsus’ta kurulan organize sanayi bölgelerinin (OSB), 25 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını duyurdu. Yapılan duyuru ile birlikte özellikle anadoluda yaşanan istihdam sorunun da önüne geçilmiş olacak.

Modern Organize Sanayi Bölgeleri

Organize Sanayi Bölgelerinde modern, teknolojik ve sağlıklı ortamlarda çalışma imkanı sunmayı aynı zamanda sanayileşmenin dengeli dağılımıyla, kentlerde düzenli kentleşmeyi sağlamayı hedeflediklerini belirten Özlü, 2023 yılına kadar sanayide yüksek teknolojiye dayalı, verimli, çevreye duyarlı ve yüksek katma değerli üretim yapısına geçmek istediklerini söyledi. Yapılacak katma değerli üretimle özellikle ülkeye döviz girdisi sağlanarak cari açığın hedeflenmesi aynı zamanda dünyada marka olma yolunda önemli yol katedilmiş olacak.

Elazığ’ın Körpe Köyü Karayazı Mevkisindeki OSB

Faruk Özlü yaptığı açıklamanın devamında  Elazığ’ın Körpe Köyü Karayazı mevkisindeki 6.540.000 metrekarelik alana “Elazığ 2. Organize Sanayi Bölgelerinde”ni kurduklarına işaret ederek, “Elazığ 2. Organize Sanayi Bölgesinin kurucu ortaklarını %34 katılım payı ve 5 üyeyle Elazığ İl Özel İdaresi, yüzde 33 katılım payı ve 5 üyeyle Elazığ Belediyesi, yüzde 33 katılım payı ve 5 üyeyle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası oluşturuyor.” dedi.

Bölgenin karma Organize Sanayi Bölgesi olarak faaliyet göstereceğini ifade eden Özlü, Elazığ 2. OSB’nin tam kapasiteyle faaliyete geçmesi halinde yaklaşık 10 bin kişiye iş imkanı yaratılacağını bildirdi.

“Mersindeki Tarsus Organize Sanayi Bölgesinden 15 bin kişiye iş imkanı”

Özlü, her bölgenin ve şehrin ihtiyacına uygun OSB’ler kurabilmek için gayret gösterdiklerini, detaylı ve titiz bir çalışmanın ardından harekete geçtiklerini anlattı.

Tarsus’un Çamtepe Mahallesi Köprüözü, Sırasakız ve Topakzeytin mevkilerindeki 5 milyon 300 bin metrekarelik alana kurulan “Tarsus Gıda İhti̇sas OSB”nin de bu anlayışla hayata geçirildiğini belirten Özlü, Tarsus Gıda İhtisas OSB’nin tam kapasite faaliyete geçmesiyle, yaklaşık 15 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını kaydetti.

Kaynak:AA

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey