Başarılı Kadın Girişimciler

Almanya’da Temizliçilikten Temizlik Şirketi Sahipliğine : Aynur Özdemir Boldaz

Örnek Girişimci Kadın örneklerine Aynur Özdemir Boldaz ile devam ediyoruz. Hiç bilmediği bir ülkede hiç tamamen yabancı olarak gittiği yabancı ülkede zorluklarla çalışması çalışmanın ardından da yine diğer kadınlara örnek olacak şekilde bir başarı hikayesi yazmıştır. Aynur Özdemir Boldaz hangi yollardan geçmiş neler yaşamış girişimci kadınlara önerileri neler gibi konulara değindiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Henüz 19 Yaşındayken Almanya’ya Gelin Gitmek

1968 Tunceli doğumlu olan Aynur Özdemir Boldaz, henüz 19 yaşındayken Almanya’nın Berlin şehrine gelin gidiyor. Dil bilmeden, tanımadığı bir ülkede bir temizlik şirketinde çalışmaya başlayan Boldaz, temizlikçi olarak girdiği şirkette yöneticiliğe yükselerek hayatını değiştirecek ilk adımı atıyor.

Şirket yöneticiliğinden şirket sahibi olmaya uzanan masalsı yaşamı tüm kadınlara önemli bir örnek oluşturuyor. Tunceli’de ilkokula kadar okuyan ve dil bilmeden Almanya’ya gelin giden Boldaz, dil bilmemenin zorluklarını yaşamaya başlayınca 9 ay sürecek bir Almanca kursuna gidiyor. Yavaş yavaş dile aşinalık kazanan Boldaz, hastane temizliği işi yapan bir şirkette yaz dönemi geçici işçi olarak çalışmaya başlıyor.

Aşırı sorumluluk duygusuyla çalıştığını belirten Boldaz, sabah erkenden kalkıp sevinçle işe gittiğini anlatıyor. Tüm bu çabası ve coşkusuyla fark yaratan Boldaz, şirketin kalıcı çalışanlarından biri oluyor. Aynı şirkette bir yıl sonra vardiya kayıtlarından sorumlu kişi olarak çalışmaya devam eden Boldaz, bir sonraki yılın sonunda ise müdürlüğe terfi ediyor.

Çalıştığı Şirketten Ayrılarak Girişimcilik Eğitimi Alıyor

Daha iyi işler yapabilmek için çeşitli konularda eğitim alması gerektiğini fark eden Aynur Özdemir Boldaz, şirketten ayrılarak zamanını girişimcilik ve diğer alanlarda aldığı eğitimlere veriyor. Aynı zamanda Hıristiyan Demokrat Parti’ye aday olan Boldaz, siyaset alanındaki faaliyetlerde de aktif olarak yeni çevrelerden yeni insanlar tanımayı, yeni bir çevre oluşturmayı amaçladığını aktarıyor.

Pek çoğu işveren statüsünde olan insanlarla tanışmayı başaran Boldaz, kendi işini kurma yolundaki planlarını uygulamaya karar veriyor ve bir takı dükkanı açmak istiyor. Fakat temizlik alanında daha çok para kazanabileceğini söyleyen Alman dostlarına güvenen Boldaz, bir temizlik şirketi kurmaya karar veriyor.
2000 yılında Almanya’da kurduğu 1 çalışanla hizmet veren şirketinde şu an 100’den fazla kişiye iş imkanı sağlayan Boldaz, Forever Clean markasıyla Almanya’da temizlik hizmeti vermeye devam ediyor. 2009 yılında Türkiye’de de yatırım yapan Boldaz, Türkiye sınırlarında da aynı markayla temizlik hizmeti vermeyi sürdürüyor.

Hiçbir zaman hiçbir şey için geç olmadığını yaşamıyla kanıtlayan Aynur Özdemir Boldaz, inancı ve çabasıyla hayatını dönüştürmeyi başaran güçlü kadınlardan biri olmasıyla girişimci ruh taşıyan tüm kadınlara ilham oluyor; Tunceli’den Almanya’ya, temizlikçilikten temizlik şirketine uzanan azim dolu hikayesiyle…

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey