YÖNETİM

Aile Şirketlerini Kurtarmak için 3 Altın Kural

Aile şirketleri ülkemizde çok önemli yerlere sahiptir. Öyle ki büyüyen şirketler veya holdingleşen şirketler hep aile şirketleri olmuştur ve her zaman da bu konu örnek olarak gösterilmiştir. Tabi ki her konuda olduğu gibi aile şirketlerinin de önünde çok önemli riskler bulunmaktadır.

Aile şirketlerinin önündeki en büyük engel ise yine büyümelerini ve holdingleşmelerini sağlayan aileler olabiliyor. Aile şirketleri genellikle ilk kuşak tarafından kurulup büyütülüyor sonraki süreçte de (genellikle 3. Kuşak ve sonrası) aile içi çekişmeler yüzünden şirketler yok olabiliyor.

Kurumsallaşamama ve Üçüncü Kuşak

Bu konuda SPK Başkanı Vahdettin Ertaş’da aynı şekilde aile şirketlerinde yaşanan “kurumsallaşmama ve üçüncü kuşak” sorunuyla ilgili açıklamaları bulunmakta.

Halk arasında, “Babalar kurar, oğullar yer, torunlar batırır” şeklinde söylemler bulunduğunu hatırlatan Ertaş, bunun temel sebebinin, yüksek performansla hızla yükselen aile şirketlerinde küresel rekabete dayanıklı bir yapının oluşturulamaması olduğunu anlattı.

Halka Açılın

Halka açılan ve paylarının menkul kıymet borsalarında işlem görmesini sağlayan aile şirketlerinin kurumsallaşmaya daha etkin ve hızlı geçebildiğini ifade eden Ertaş, “Bu sayede kurumsallaşan aile şirketleri, sürdürülebilir ve küresel piyasada daha dayanıklı bir performans sergiliyor.” dedi.

Ertaş, aile içi çekişmelerden dolayı kurumsallaşmayan şirketlerin üçüncü kuşak tarafından batırıldığını, asıl meselenin teori eğitiminin sahaya yansıtılamaması olduğunu söyledi.

Bunun sonucunda da aile şirketlerinin iflas ettiğini aktaran Ertaş, “Kurumsallaşmak isteyen bir şirkette, yönetim kurulunun etkinliği, toplantılarının gerçekleşme şekli, kararların nasıl alındığı, üst yönetim ve yönetim kurulu ilişkisi, yönetim kurulunun hangi kriterler dahilinde işletileceği ve yönetim kurulunun görev ve sorumluluklarının net olarak belirlenmesi gibi hususların düzenlenmiş olması gerekiyor.” diye konuştu.

Kurumsallaşma ve Profesyonellik Tek Çare

Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği (SPYD) Başkanı Arif Ünver de eğitim, farkındalık ve etik ilkenin yan yana gelmesi halinde şirketlerin kurumsallaşmasının hızlanacağını ve kurumsallaşma yolunda halka arzların önemli bir köprü vazifesi göreceğini belirtti.

Şirketlerin kurumsallaşmasının hızlanmasının, Türkiye ekonomisinin bütünü açısından kurumsallaşmayı da hızlandıracağını, bunun da ülkenin nihai ekonomik hedeflerinin gerçekleşmesine ciddi katkı sağlayacağını belirten Ünver, “Kurumsallaşma, fon arz ve talep edenler arasındaki ilişkinin optimum seviyede realize edilerek özkaynak finansmanının gelişimine de hız kazandıracaktır.” dedi.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey