BAŞARI HİKAYELERİ

Açma Halkası Nasıl İcat Edildi?

Farkında olmadan hayatımızı etkileyen bir çok icada şahit olmuşuzdur. Bahsedilen icadlar görünüşte küçük ve çok etkili gibi görünmeyebilir hatta hayatımızda hiç bir şey değiştirmeyecekmiş gibi de durabilir. Çoğu zaman bahsedilen icatlar bizi şaşırtır ve hayatımızı farkında olmadan değiştirir veya hayatımızda eksikliğini hissettiğimizde icadların ne kadar önemli olduğunu anlarız.

Bu yazımızda da aslında küçük gibi görünen ancak hayatımızı önemli ölçüde etkileyen açma halkalarından bahsedeceğiz. Yine yazımızda açma halkasının icat edilişine tanıklık edeceksiniz.

Diğer buluşlar ve icad için kategorimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Açma Halkasının İcadı

Yaratıcılıkta sınır tanımayanların takı yapımında kullandığı hatta bir tarafı kanca haline getirildiğinde balık avlamaya bile yaradığı halkanın hikayesini yazımızda anlatacağız.

Amerikalı Ermel Frize’ın bulduğu açma halkası konserve yiyecekler teneke kutuda 1812 yılında piyasaya çıktığı halde içecekler deki açma halkaları 1930’larda teneke kutuda satılmaya başlanmamıştı bile.

İilk içecek kutuları çelikten yapılıyor ve kilise anahtarı olarak tabir edilen kutunun üstünde delik açan bir aletle açılıyordu. Ancak sıvının rahat akabilmesi için hava akışını sağlayan ikinci bir delik gerekiyordu. 1950’lerde Çelik kutularının yerini alüminyum kutular aldığında  kutuları açmak daha da kolaylaşmışt.  Tüm bunlara rağmen hala bir açacak gerekiyordu.

Mutlaka Daha İyi Bir Yolu Olmalı

Ermel Frize bir pikniğe gittiğinde yanına kilise anahtarını almadığını fark etti. Biraz uğraştıktan sonra içeceğini arabasının tamponunda açmayı başardı. Ermel Frize’in  bunu yaparken o ünlü mucit cümlesini dile getirdiği söylenir “mutlaka daha iyi bir yolu olmalı”

Ermel Frize tüm bunların ardından teneke kutuya yapışık bir kaldıraç üzerinde çalışmaya başladı ve yırtarak açılabilen bir dekoratif kapak geliştirip 1963 yılında patentini aldı.

Ermel Frize 2 yıl sonra içine parmağın girebileceği metal halkayı geliştirmişti. İşte bu açma halkası görevini kusursuz yapıyordu ama orada da bir sürü keskin kenarlı bir sürü metal çöp çıkıyordu. 10 yıl sonra içeri bastırılabilir kapaklar yapıldığında çöp sorunu da çözülmüş oldu. Açma halkası böylece hikayesiyle yirminci yüzyılın sonunda Time dergisinin en harika 100 şey listesine girdi.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey