KOBİ KREDİLERİ

9 Maddede Banka Referans Mektubu Nedir?

Referans mektupları ihalelere girecek veya taahhüt süreçleri içerisine girmiş veya girecek kişiler için gerekli olacak bankalar tarafından verilen belgelerdir. Biz de bu yazımızda referans mektuplarının özellikleri ile ilgili konuya değindik.

  1. Kamu kurum ve kuruluşlarının ihale sürecine girmiş olan işletmelerden banka nezdindeki sicil durumunu gösterir belge olarak işletmelerden istediği referans olarak tanımlayabiliriz.
  2. Bankalardan Verilen Referans Mektupları genelde ihale ön yeterlilik aşamasında istenmektedir. Buradaki amaç bankalar nezdindeki kullanılmamış nakdi veya gayri nakdi kredisi ya da üzerinde kısıtlama bulunup bulunmadığını anlamaktır.
  3. Bankalardan verilen referans mektuplarında genellikle ödeme taahhüdü içermez.
  4. Genelde inşaat ve taahhüt işleriyle ilgili verilmektedir. Aynı zamanda bankalar kredili müşterilerine referans mektupları vermektedir.
  5.  Yapılacak veya girilecek proje ile ilgili olarak işe yetecek kredi ve nakit gücüne sahip olup olmadıklarını saptamak amacıyla istenebilir.
  6. Referans Mektupları, TL veya döviz olarak düzenlenebilir.
  7. Genelde banka referans mektubunun ilk ilan tarihinden sonra düzenlenmiş olması zorunluluğu getirilmektedir.
  8. Referans Mektubu Veren Bankalar ise; Vakıfbank, Ziraat Bankası, Finansbank, ING, Kuveytturk, Garanti Bankası, İş Bankası gibi bankalar örnek verilebilir.
  9. İhale açan kurum tarafından (dsi.gov.tr) istenilen Banka referans mektubu örneğine ise buradan ulaşabilirsiniz.
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey