SİGORTA

8 Maddede Yabancı Uyruklu Sağlık Sigortası Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda yabancı uyruklu sigortaların neler olduğu ve yabancı uyruklu sigorta şartlarını da anlattığımız yazımızda ulaşabilirsiniz. Yine yabancı sigortalardaki bekleme sürelerinin neler olduğunu merak ederseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • Yabancı uyruklulara sağlık sigortası zorunluluğu 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6485 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu gereğince, yabancı uyruklu kişilerin ikamet izinlerinde sağlık sigortası yaptırılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu bağlamda özel sağlık sigorta şirketleri yabancı uyruklulara özel sağlık sigortası hizmetleri sunmaktadırlar. Bu yazımızda da Yabancı uyruklu sağlık sigortaları nedir? Yabancı uyrukluların sigortaları konusunda bilgilendirme yapmak istedik.
  • Yabancı Uyruklulara sağlık sigortası süresi standart özel sağlık sigortalarında olduğu gibi süresi 1 yıldır.
  • 18-56 arasında Türkiye’de ikamet izni alacak yabancı uyruklu vatandaşlara özel sağlık sigortası yaptırabilir.
  • Sigorta şirketinden sigorta şirketine değişmekle birlikte yabancı uyruklu sigortalılar için hazırlanmış üründe 18 yaşından büyük bir sigorta ettirenin bulunması şartıyla, 18 yaşından küçükler tek başlarına belirli ek prim oranları ile teminat altına alınabilmektedir.
  • Yabancı Uyruklulara sağlık sigortası standart sağlık sigortalarında olduğu gibi başvuru aşamasında belirtilen sağlık sorunları ile ilgili sigorta şirketleri ek prim, istisna veya sigorta yapmama hakkını saklı tutar. Ya da saklanılan veya beyan edilmeyen bir hastalık tespiti olursa sigorta şirketi hastalıkla ilgili masrafları ödemeyebilir. Bu açıdan başvuru esnasında düzgün ve doğru bilgi vermek önemlidir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BAŞVURU

  • Yabancı Uyruklu Sigorta Poliçelerinde Sigorta Şirketi değiştirilmek istendiğinde geçilecek sigorta şirketi yaş, cinsiyet ve daha önceki poliçelerde geçirilmiş hastalıklarla ilgili olarak risk değerlendirmesi yapacaktır. Yapılacak değerlendirmede sigorta şirketinden sigorta şirketine göre değişmekle birlikte ek prim uygulamaları, istisna bırakma gibi durumlar da söz konusu olabilir.
  • Yabancı Uyruklu Sigortalı Poliçelerinde Kapsam Dışı Kalan Durumlar

Sigortalının sigorta başlangıç tarihinden önceki mevcut rahatsızlıkları ve mevcut maluliyetleri, doğuştan ileri gelen hastalık ve sakatlıkların ilk teşhis sonrası devam eden tetkik ve tedavileri, kalıtımsal hastalık ve sakatlıkların teşhis ve tedavileri ile bunlara bağlı olarak gelişen rahatsızlıklar için yapılan masrafları ve Sağlık Sigortası Özel Şartları yer alan “teminat dışı kalan haller” i kapsamamaktadır.

  • Yabancı Uyruklulara Sağlık Sigortası Teminat Örneği

yabaci-uyruklulara-sigorta-teminatlari

 

 

Etiketler
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey