KATILIM SİGORTACILIĞI

8 Maddede Tekafül/İslami Sigortacılık Nedir?

Bu yazımızda tekafül sigortası nedir? sorusuna cevap bulmaya çalışacağız aynı zamanda takafül konusundaki genel bilgileri de yazımızda aktarmaya çalışacağız. Katılım sigortacılığının ne olduğu konusunda bilgi almak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

  1. Tekafül kısaca islam sigortacılığı olarak tanımlanmakta
  2. Aynı zamanda dayanışma anlamına da gelmektedir
  3. Yani sigortalıların oluşturduğu havuzda ihtiyacı olanın zararlarının ilgili havuzdan zararlarının tanzim edilmesi olarak da tanımlanabilir.
  4. Temel yapısı yardımlaşma olduğu için bir açıdan da kişilerin birbirlerinin risklerini üstlenmesi yani kişilerin birbirlerini sigorta ettirmesi olarak da tanımlanabilir
  5. Tekafül temeli Arapçadan gelmektedir. Kökeni Kefalettir
  6. Yapısı ve kullanımı bakımından kooperatif sigortacılığı da denilmektedir.
  7. En önemli özelliklerinden birisi de sigorta havuzunda biriken teminatların sigorta şirketleri tarafından faiz olmayan ekonomik alanlarda değerlendirilmesidir.
  8. Tekafül sigortası ile standartta yaptırılan ev sigortası, araç sigortası, yangın gibi sigortaları da tekafül sigortasıyla yaptırmak mümkündür.
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey