SİGORTA

8 Maddede Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı

Bu yazımızda tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı konusunda bilgilendirme yapacağız. Önceki yazılarımızda tamamlayıcı sağlık sigortası nedir ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken nelere dikkat edilir konulu yazımızı paylaşmıştık. Bu yazımızda da doğum teminatı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Sigorta şirketlerine göre farklılık göstermekle birlikte doğum teminatı alabilmek için sadece yatarak tedavi değil ayakta tedavi teminatının da alınmış olması gerekliliği bulunmaktadır.
  • Kişi hamileyken yaptırılan tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatından faydalanamayacaktır.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortasında bulunan doğum teminatı ile birlikte zorunlu kürtaj ve sezeryan işlemleri de gerçekleştirilebilir.
  • Doğum teminatlarının limitle belirlenmiş olması halinde dikkat edilmesi gereken nokta her türlü yatarak ve ayakta tedavi uygulamalarının bu teminattan karşılanacak olmasıdır. Teminatın bitmesi veya tükenmesi durumunda farklı bir teminattan tüketilmesi mümkün olmayacaktır.
  • Sigorta şirketleri arasında değişiklik göstermekle birlikte doğum teminatlarının bekleme süresi ortalama 1 yıldır. İlk yıl bekleme süresi içerisinde yapılacak hiçbir uygulama teminat kapsamı içerisinde değerlendirilmez dolayısıyla 2. Yıl yenilenmesi gereken poliçeyi beklemek gerekecektir.
  • Bazı durumlarda bekleme süresi için 4 . 5. Aydan sonra hamile kalan bir kişi ortalamada 9 ay sonra doğumu gerçekleştireceğinden 2. Yıl yenileme poliçesini yapar yapmaz doğum teminatını kullanabilir. Böylece 2. Yıl poliçesini yaptıktan sonra hamile kalmayı beklemesine gerek kalmayacaktır. Tabi ki unutmamak gerekir ki bu yöntemle sadece doğum işlemi kapsam içerisine alınabilmektedir. Doğum esnasındaki kontroller 1. Yıl bekleme süresi bitmemesinden dolayı kapsam içerisinde olmayacağında teminat ta karşılanmamış olacaktır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BAŞVURU

  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum teminatını yurt dışında kullanmak mümkün olmayacaktır. Bazı sigorta şirketlerinde ek teminat ile yurt dışı doğum teminatı almak mümkünken bazıları direkt olarak kapsam dışında bırakmışlardır.
  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının bir sonraki yıl doğum teminatından faydalanabilmek için sigorta yenilemesinin hemen yapılması tavsiye edilir. Yenileme tarihinden itibaren bir ay içerisinde sigorta poliçesi yapılmazsa sigorta poliçesinde bulunan haklar kaybedilecektir. 1 ay geçtikten sonra yapılan sigortalarda özel sigorta şirketi yeniden risk değerlendirmesi yapacağından doğum teminatını kapsam dışı bırakabilir.

tamamlayici-saglik-sigortasi-dogum-teminati-hakinda

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey