TADİLAT & DEKORASYON

8 Maddede Ofislerde Renk Seçimi ve Renk Uyumu

Önceki yazılarımızda ofisler için duvar kağıdı seçimi nasıl olması gerektiği ve yine mobilya seçimi gibi konulara değinmiştik. Bu yazımızda ise ofiste renk uyumu nasıl olmalı? Renk seçimlerinde çalışanlarınıza ve müşterilerinize vereceğiniz mesajlar nelerdir? Gibi konulara değineceğiz. Konu hakkında detaylı bilgi alabilmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

  1. Renklerin kişiler üzerindeki psikolojik olumlu etkileri olduğu konusu sabittir. Doğru yerleşim malzeme ve renk uyumu ile işyerlerindeki motivasyon, estetik, şıklık ve prestijiniz açısından iyi bir etki sağlayacaktır.
  2. Ofisler için giriş ve koridor alanlarında açık tonlarla ferah ve rahat bir etki sağlanabilir, odalarda farklı renk ve duvar kağıdı kombinasyonu iyi olacaktır, Çoklu çalışma alanları yada açık ofis alanlarında, yine motivasyon etkisine sahip açık ve sıcak renkler kullanılmalıdır. Bu alanlar özellikle duvar panosu resim ve çalışanlar üzerinde etkiyi arttıracak grafik tablosu ve iş alanıyla ilgili panolar kullanılmalıdır. Kullanılan malzeme materyal türüne göre element renkleri de tamamlayıcı olarak kullanılabilir.
  3. Yine ofisler için toprak elementi renkleri; açık kahve, bej, kum rengi; toprak sarısı, bazı bordolar, kiremit rengi, metal elementi renkleri; metalik gri, gümüş, altın, beyaz. Su elementi renkleri; mavi siyah lacivert, Ağaç elementi renkleri; kahve, yeşil, bazı mavi tonları. Ateş elementi renkleri; kırmızı ve tonları, turuncu, pembe ve fuşyalar.
  4. Mavi dinlendirici huzur verici bir ortam yaratır. Lacivert de aklın ve suyun rengidir. Keşfetmeyi macerayı tetikler. Ancak tavanı mavi boyamak olumlu değildir. Denizin altında boğulmayı sembolize etmiş olursunuz ve sizi huzursuz eder.
  5. Siyah ise gücün gizemin rengidir. Koruma enerjisi verir ancak o da yine dekorasyonda abartılmamalı özellikle tavanda kullanılmamalıdır.
  6. Yeşil doğanın, sağlığın büyümenin rengidir. Huzur ve içsel dengeyi sağlar. Mor ise ruhsal farkındalık, zihinsel ve fiziksel şifa enerjisi yüklüdür. Yüksek titreşimli bir renktir ve ölçülü olarak kullanılmalıdır. Bir derin düşünme odası için uygundur özellikle lavanta tonu…
  7. Turuncu renk; yaratıcılığı keskinleştiren, konsantrasyonu güçlendiren bir renktir. Çalışma odası ya da ofislerde turuncuya dokunmak olumludur.
  8. Kırmızı, aşkın, tutkunun coşku ve neşenin rengidir. Uzakdoğu’da, özellikle Çin’de şansın da rengidir. Ama yine de ölçülü kullanılmalıdır. Fazlası huzursuzluk verir. Mutfakta kaçınılmalıdır. Ateş elementinin gücünü arttıracağından kontrolsüz hale getirir. Bu da olumsuzdur. Beyaz saflığın sağlığın rengidir. Güven verir, rahatça kullanılabilir
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey