MUHASEBE

8 Maddede Kurumlar Vergisi Beyannamesi Doldurulurken Dikkat Edilecekler

Önceki yazımızda Kurumlar Vergisinin genel hatlarıyla bilgilendirmesini yapmıştık. Bu yazımızda ise Kurumlar Vergisi Beyannamesi Nasıl Doldurulur? Kurumlar Vergisi Beyannamesi Doldurulurken Nelere Dikkat edilmelidir gibi konulara değinmek istedik. Genel kurallar Kurumlar Vergisi Beyannamesi 2016 için ve diğer yıllar için de aksi belirtilmedikçe aşağıda belirtildiği şekilde doldurulacaktır.

  1. Kurumlar Vergisi Beyannamesinin üst kısmında hangi vergi dairesine beyanname verilecekse yani bağlı bulunulan vergi dairesinin ismi beyannamenin üst tarafındaki ilgili alana yazılır.
  2. Beyannamede bulunan Tablo 2 de kurum künye bilgileri olarak belirttiğimiz unvan adres gibi alanların doldurulması gerekmektedir.
  3. Beyannamenin 3. Bölümü olan Tablo 3’de ise Beyanname veren kuruma bağlı olan iş yerleri yani varsa iştirakleri bu alana yazılır.
  4. Tablo 4’de ise işletmenin geçtiğimiz 5 yıl içerisinde beyan ettiği zararlar yer almaktadır. Yani burası geçtiğimiz 5 yılın zararlarının belirtildiği alandır.
  5. Aynı zamanda beyannamenin kazançlar kısmında ise beyanı veren işletmenin kazanları yani karlılığı belirtilmelidir.
  6. Kurumlar Vergisi Beyannamesinde Mali Bilgilerin doldurulması gereken alanda ise işletmenin bilançoda yer alan bilgileri beyannamede ilgili alanlara eklenmelidir.
  7. Kurumlar Vergisi Beyannamesinde mali bilgilerin olduğu alanda ek olarak damga vergisinin bulunduğu alan doldurulmalıdır. Yine işletmeyi temsil eden mali müşavirin veya yeminli mali müşavirin bilgilerinin de bu alanda bulunmasında fayda olacaktır.
  8. Kurumlar vergisi beyannamesi işlemleri e-beyanname olarak belirtilen internetten beyannamelerin doldurulması sebebiyle belirtilen tüm işlemler www.gib.gov.tr üzerinden ödemelerin yapılması mümkündür.

 

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey