KATILIM SİGORTACILIĞI

8 Maddede Katılım Sigortacılığı Sistemi Hakkında

Önceki yazımızda katılım sigortacılığının ne olduğu ve islami sigorta şirketleri yani katılım sigorta şirketleri listesini yayınlamıştık. Bu yazımızda da katılım sigortacılığı yani faizsiz sigortaların özelliklerini 8 maddede toplayarak derledik. Detaylı bilgiyi yazımızdan alabilirsiniz.

  1. Katılım sigortacılığında amaç zarara uğrayan kişiye yardım etmektir.
  2. Katılım sigortacılığında tekafül fonu ile sermayedarların hesapları arasında tam bir ayrım vardır.
  3. Katılım sigortacılığında toplanan primler havuza katkıda bulunan kişilere aittir. Yani katılım sigortacılığında primlerin toplandığı havuz sigorta şirketine değil sigorta poliçe sahiplerine aittir.
  4. Katılım sigortacılığı havuzuna girenlerin primler faiz dışı enstürümanlarda değerlendirilmektedir. Bunlara; katılım bankaları, döviz ve değerli madenler örnek gösterilebilir)
  5. Katılım sigortacılığı dinen uygun olmayan veya ahlaka uygun olmayan uygulamaları tercih etmemesinden dolayı farklı işlemektedir. Yine sistem dini kurallara uygun olarak fıkıh alanında ihtisas sahibi bir danışma heyetinden destek alınır. Aynı zamanda bu heyet tarafından düzenli olarak katılım sigortacılığı kurallarına uyup uymadığı denetlenmektedir.
  6. Katılım sigortacılığında operasyon ve anlaşmalarında faizsiz işlemler yapılması en önemli ilkelerdendir. Her türlü işlemde bu ilkelere azami özen gösterilir.
  7. Katılım sigortacılığında sigorta şirketleri yıllık olarak teknik gider masraflarını düştükten sonra (reasürans giderleri, acente komisyonları) artı kalan kısım sigorta şirketinin poliçe özel şartlarında belirtildiği şekliyle havuz içerisindeki poliçe sahiplerine dağıtılabilir veya sigorta havuzunda tedbiren kalması sağlanabilir. Bu çalışma şekline vekalet ve mudarebe modelleri olarak adlandırılır.
  8. Katılım sigortacılığında poliçe düzenleme, hasar ödeme, fon yönetimi gibi işlemlerde Nisbi ücretli Vekalet usulü ile çalışmaktadır. Vekalet usulünde ortalamada %10-%30 arasında değişen vekalet ücretleri alınmaktadır.
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey