KOBI REKLAM PAZARLAMA

7 Soruda Küçük İşletmeler için Sosyal Medya

Dünyamız giderek daha da dijitalleşiyor. Aynı şekilde ülkemizde de dijital kullanımların yıllar itibariyle daha fazla arttığını gözlemlememiz mümkün. Tüm bu dijitalleşmenin odağında özellikle Küçük İşletmeler çok büyük önem arz etmektedir. Bu yazımızda ise bahsettiğimiz şekilde küçük işletmenin dijitalleşmenin merkezine oturmuş olan sosyal medya yönetimini nasıl yapmaları gerektiğini yine küçük işletmelerin sosyal medya kullanımlarında hangi yolları izlemeleri gerektiğine dair bilgileri paylaşacağız. Öncelikle Türkiye’deki Sosyal Medya’ya dair bilgileri paylaşalım.

Dijital Kullanımlara Dair Bazı Veriler

 • Bugünün dünyasında insanların %50’den fazlasının  en az 1 adet akıllı telefon kullanığını görebiliyoruz.
 • Cep telefonu kullanımlarındaki yüksek artış yine dikkat çekiyor. Bu açıdan bakıldığında ise dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisi en az bir cep telefonu sahibi olduğunu görebiliyoruz
 • İnternet kullanımlarında da yine cep telefonlarının ağırlığının arttığını görüyoruz. Dünya genelinde internet sitelerinin trafiğinin %50’den fazlası cep telefonları ve akıllı telefonlardan geliyor.

Türkiye’deki Sosyal Medya Kullanımı Ne Durumda?

Türkiye’de ise internet kullanıcısının 48 milyona ulaştığını görüyoruz. İnternet kullanıcı sayısı bundan 5 yıl önce 8 milyon dolaylarındaydı. Sosyal Medya Kullanıcısı ise aktif internet kullanıcısıyla neredeyse aynı olduğunu görebiliyoruz. Yani Türkiye’de internet kullanıcısı internet kullanıcısıyla birlikte 48 milyon olduğunu söyleyebiliriz. 48 milyon sosyal medya kullanıcısının 41 milyon’u mobil internetten sosyal medya’ya giriyor. Yani sosyal medya kullanıcısının da tamamiyle mobilleştiğini söylemek mümkün.

2016 yılından 2017 yılına geldiğimizde sosyal medya kullanıcısının %14 arttığını görüyoruz. Rakamsal olarak baktığımızda ise 2016-2017 yılı değişimi 6 milyon dolaylarında. Mobil sosyal medya kullanıcısında ise daha büyük bir artış gözlemleniyor bu da %17’lik bir orana denk geliyor.

Türkiye’de Kullanılan Sosyal Medya Mecraları Nelerdir?

We are social verilerine bakıldığında Türkiye’de en yaygın sosyal medya mecrası sırası ile

 • %57 Youtube
 • %56 Facebook
 • %45 Instagram
 • %44 Twitter
 • %40 Whatsapp
 • %36 Facebook Messenger
 • %34 Google+
 • %25 Linkedin
 • %23 Skype

Küçük İşletmelerin Sosyal Medya’ya Bakışı Nasıl Olmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz verilere baktığımızda özellikle Türk insanının sosyal medyayı aktif olarak kullandığını görebiliyoruz. Yine aynı verilere baktığımızda özellikle küçük işletmeler için sosyal medyanın yeni fırsatlar sunduğunu söyleyebiliriz. Küçük işletmeler sosyal medya’da iyi yer edinerek ve aktif olarak sosyal medyayı kullanarak mevcut müşterileri ile iletişimi sıkı tutabileceği gibi yeni müşteri kazanımı yoluna da gidebilir. Bu noktada her işletmenin bir sosyal medya stratejisi olmalı ve işletmeler sosyal medyayı bir gelir ve karlılığını arttıran bir araç olarak görebileceği gibi aynı zamanda marka bilinirliği açısından bakıldığında önemli bir güç olarak görüldüğünün de farkında olmalıdır.

Sosyal Medya’da Hangi Hesapların Olması Gerekir?

Küçük işletmeler için yukarıdaki verilere baktığımızda Youtube’un Facebook ile birlikte en büyük sosyal medya mecrası olduğunu görebiliyoruz. Bu noktada Küçük işletmeler için bir youtube hesabı ve yine küçük işletmeler için facebook hesabı açmak öncelikli strateji olarak belirlenmelidir. Sonrasında yine twitter hesabı instagram hesabı gibi hesapların işletmelerin mutlaka oluşturması gereken hesaplar olarak dikkate alınmalıdır.

Linkedin’in Yükselişi

Linkedin son dönemde özellikle kurumsal işletmelere, işletme sahiplerine ve potansiyel müşterilere direkt ulaşma noktasında önemli bir araç haline geldiğini söylemeliyiz. Özellikle Küçük İşletmeler Linkedin hesapları oluşturarak işletmelerinde olan gelişmeleri ilgili hesaplarından paylaşabilecekleri gibi aynı zamanda yeni iş bağlantılarını da bu hesaplar üzerinden yapabileceklerdir. Bu noktada işletmelerin son dönemde hızlı yükseliş içerisinde olan Linkedin hesabı oluşturması önemli fayda sağlayacaktır.

Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Sosyal Medya hesaplarınızı oluşturdunuz bundan sonra neler yapmak gerekir? Özellikle işletmelerin dikkat etmesi gereken konulardan birisi de çok sık paylaşım yapmamak olacaktır. İşletmeler için günde en fazla 2-3 arasında bir paylaşım yeterli olacaktır.

Küçük İşletmeler Sosyal Medya Hesaplarında Neler Paylaşmalıdır?

İnternet sitesi ziyaretçileri hızlı tüketen bir grup olarak dikkat çekmektedir. Bu sebeple işletmelerin sosyal medya hesaplarını kullanırken hızlı tüketen ziyaretçi grubunun dikkatini çekmesi gerekmektedir. Dikkat çekmek için de bilgi verici içerikler sektör hakkında takipçileri geliştirecek bilgiler düzenli olarak paylaşılmalıdır. Örneğin sektörde oluşan yeni bir bilgi hızlıca takipçilerle paylaşılabilir böylece takipçilerin bir bilgi ihtiyacı karşılandığından takipçilerin ilgisi de çekilmiş olacaktır. Bu noktada özellikle takipçilerin hesap üzerinde ilgililerini toplamaya çalışmak öncelikli amaç olmalıdır.

Çok sık paylaşım yapmak negatif sonuçlar doğuracağı gibi seyrek paylaşımlar yapmak da aynı şekilde sosyal medya takipçileri açısından da negatif sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeple çok sık paylaşım ve seyrek paylaşım yapmaktansa özellikle belirli periyotlarda paylaşımlar yapmak en ideal paylaşım yöntemi olacaktır. Böylece takipçiler belirli dönemlerde ilgili hesaplardan bilgi akışı sağlandığını görecek ve belirli alışkanlık sağlanmış olacaktır.

Paylaşımlarda Görseller Kullanın

Sosyal medyada görsellik önemli yer tutmaktadır. Dolayısıyla mevcut takipçilerde kaliteli algı ve kurumsallık algısı yaratmak açısından özel görseller ve tasarımlar kullanılmalıdır. Özenle hazırlanmış görsel takipçilerin ilgisini çekeceği gibi aynı zamanda ilgili görselin sosyal medyada farklı kişiler tarafından paylaşılmasıyla birlikte takipçi sayısı artış gösterecektir.

Sosyal Medya Reklamları Yapmak Faydalı Mıdır?

Her işletmenin ilgili hedef kitlesine ulaşmak için sosyal medya’da reklam yapması ve yapılan reklam sonucu sosyal medya hesabında bulunan kitleyi memnun etmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple sosyal medya reklamları hedef kitleleri hesabınızda toplamanızı ve düzenli iletişim yapmanızı sağlar.

Sosyal Medya Yönetimi için Destek Alın

Özellikle hem görsel hazırlanması hem de Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Yönetimi için profesyonellerden destek almak işletmelerin bir adım önde olmasını sağlayacaktır. Sosyal Medya yönetimi için iletişim formumuzu doldurmanız yeterli olacaktır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey