İNSAN KAYNAKLARI

7 Maddede Satış Temsilcisi Kimdir? Ne İş Yapar?

Satış temsilcileri şirketler ve işletmeler için kritik pozisyona sahip olan çalışan grubudur. Satış temsilcileri şirketlerini müşterilerine karşı temsil edip müşterileriyle ilk teması kuran çalışan grubudur. Bu sebeple satış temsilcilerinin kimler olduğu, yetkinlikleri gibi özellikler işletmeler için oldukça önemlidir. Bu yazımızda da satış temsilcisi ne iş yapar, satış temsilcisi görev tanımı nelerdir gibi konulara değineceğiz. Önceki yazılarımızda da yine muhasebe pozisyonları ile ilgili konulara insan kaynakları kategorisinde değinmiştik. İlgili kategorilerden poziyonlar ve görev tanımları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

  1. Satış Temsilcisi Nedir? Satış Temsilcileri bir işletmenin sahip olduğu mal veya hizmeti müşterilerine tanıtımlarını yaparak müşteride satınalma dürtüsünü harekete geçiren ve ürün hizmet satışını gerçekleştiren kişilere satış temsilcileri satış uzmanları veya satış sorumluluları denir.
  2. Satış Temsilcisi Ne İs Yapar? Satış temsilcisi kendisine görev olarak verilen ürün ve hizmetleri belirtilen hedef ve kotalar ölçüsünde satış işlemini gerçekleştirilmesinden sorumlu olmaktadır. Ayrıca, satış temsilcisi görev tanımı; şirketini başarılı şekilde müşterilerine ve çevrelerine karşı temsil etmektir.
  3. Satış temsilcilerinin bir diğer görevi de satış gerçekleştirmekten çok müşterilerin satın almalarına rehberlik etmektir. Hiçbir müşteri satış kelimesinden veya kendisine satış yapılmasından hoşlanmaz bu sebeple en önemlisi müşterilere satınalmalarında danışmanlık hizmeti vermek ve onları yönlendirmektir.
  4. Satış temsilcilerinin dışa dönük, konuşkan ve duygusal zeka gibi yetkinliklerinin ön planda olması beklenmektedir. Bu yetkinlikleri üst seviyede olan satış temsilcileri işlerinde başarılı olmaktadırlar. Yine satış pozisyonlarının genelde sahada ve müşteri ziyaretleriyle geçmekte ve zorlukları olduğunu bilinmesinde fayda var.
  5. Satış temsilcileri zor işler yapmalarından kaynaklı olarak en önemli motivasyonları satışlar üzerinden aldıkları primlerdir. Şirketlerden ve sektörden sektöre değişmekle birlikte satış yapılan rakam üzerinden prim alınabileceği gibi hedef tutturulması durumda maaş üzerinden prim alınması da söz konusu olmaktadır.
  6. Satış Departmanı ve Pazarlama Departmanı İlişkisi; Satış temsilcileri pazarlama departmanları ile yakın çalışmaktadırlar. Pazarlama departmanları satışların arttırılması konusunda reklam faaliyetlerini organize etmeleri sebebiyle satış temsilcilerinin satış süreçlerini kolaylaştırmakta satışa destek faaliyetlerini sürdürmektedirler.
  7. Satış Departmanı ve Muhasebe Departmanı İlişkisi; Satış sonrasında tahsilat süreçlerinin koordinasyonunun sağlanması açısından muhasebe departmanının önemli bir rolü bulunmaktadır.  Satış temsilcileri satış bedellerinin tahsilatı ölçüsünde başarılı sayılacaklarından satış sonrası tahsilat takibi konusunda muhasebe departmanı ile yakın ilişki içerisinde çalışması gerekmektedir.

satis-temsilcisi-nedir

Kariyer Planlaması konusunda ve genel koçluk çalışmaları konusunda destek almak isterseniz aşağıdaki formumuzu doldurmanız yeterli olacaktır.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

Etiketler
Devamını Göster

Hande Belirgen

1978 Ankara doğumlu olan Hande Belirgen lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sırasıyla Commercial Union’da Finansal Danışman , Kariyer.Net’te Satış Takım Lideri olarak çalışmış, 2009 yılında insan kaynakları ve danışmanlık sektörüne geçiş yaparak Dünyanın önde gelen insan kaynakları seçme yerleştimr şirketlerinden olan Adecco Danışmanlık firmasında Şube Müdürü görevini yürütmüştür. Son olarak İnsan Kaynakları Çözüm Ortağı olarak farklı sektörlerde ki birçok firmanın işe alım süreçlerini yürütmektedir. Hande Belirgen ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey