KOSGEB DESTEK TEŞVİK

7 Maddede Küçük İşletmelere İşsizlik Fonu Detayları

Uzun dönemdir özellikle çalışan tarafında sistemli ve düzenli ilerleyen işsizlik fonu küçük esnafları, kobileri ve küçük işletmeleri kapsayacak şekilde genişletildi. Uygulamanın başarılı şekilde ilerlemesinin ardından aynı uygulamanın küçük işletmeler tarafında kullanılmasına karar verildi. Verilen karar gereği ahilik fonu adıyla işsizlik fonu kurulmasına karar verildi.

Bu yazımızda ise kobiler için işsizlik fonunun ne olduğunu işsizlik fonunun ne kadar süre için geçerli olduğu gibi konulara da ayrıca değineceğiz.

1- Çalışmanın temel dayanaklarından bir tanesi de işletmenin faal olduğu dönemde işsizlik fonuna belli bir miktarda para yatıracak olması yatırılan işsizlik fonuna devlette oranı sonradan belirlenecek şekilde destek verecek.

2- İşsizlik fonunun bir diğer adı da Osmanlı döneminde esnaf ve sanatkarlar için de bir kuruluş olarak kurulan ve o dönemde de esnaf ve küçük işletmeleri korumak için kurulan fonun aynısı ve çalışma mantığı da yine birebir olarak ilerleyecek. İşsizlik fonunun adına Osmanlı döneminde olduğu gibi Ahilik Fonu adı verildi ve Ahilik fonunun sunumunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptı.

3- Fon ile esnaf ve sanatkârlara tasarruf artırıcı bir mekanizma kurulacak. Ekonomik nedenlerle işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkâr, fondan faydalanabilecek. Yeniden iş kurduğunda fondan yapılan ödeme kesilecek.

4- Hazırlıkları yapılmaya başlanan çalışmanın ana hatları 2017 yılında netleşeceği ve çalışmanın 2017 yılında aktif hale getirileceği ön görülmekte.

5- Altyapısı tamamlanan Ahilik Fonu, İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun (İŞKUR) işsizlik fonunun bir benzeri olacak. Esnafın, dükkânı açıkken para yatırdığı fona devlet de belli oranda katkı sağlayacak.

6- Fon sayesinde çalışanlarda olduğu gibi işsizlik maaşı alınmasının yanında aynı zamanda sağlık hizmetlerinden faydalanılmasını da sağlamakta.

7- Ahilik Fonunun bir diğer özelliği ise esnaftan belli bir dönem para kesilmesinin sonucunda esnafın kesintiyi kullanmaması durumda önceden zamanı belirlenecek şekilde belirli bir zamanı tamamlayan esnafa biriken para iade edilecek

kaynak:ntv.com.tr

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey