HUKUK HİZMETLERİ

7 Maddede İşverenler için Bordro İmza Zorunluluğu

Bordrolar şirketler ve çalışanlar için her zaman önemli ihtilaf konuları olmuştur. Bu noktada da işletmeler ve insan kaynakları ile ilgilenen kişiler için bordro imza zorunluluğu nedir sorusuna cevap aradık. Konu ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

  1. Hepimizin bildiği gibi 2009 yılında çıkan kanunla (Ücret ve ücretin ödenmesine ilişkin İş Kanunu’nun 32. maddesinde 17.04.2008 tarihli ve 5754 sayılı Kanunla yapılan değişiklik) 10 kişiden fazla çalışanı olan iş yerleri için elden ödeme yerine banka hesabına yatırılması zorunluluğu getirilmiştir.
  2. Banka hesabına para yatırmak bordro ibra edilmesini ve çalışana onaylatılması zorunluluğunu ise ortadan kaldırmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında banka hesabına para yatırılsa bile çalışanlara bordro imzalatmak zorunludur. Yatırılan para bir maaş yatırılması işlemini gösterir ancak bordro bu hesaplamaların doğru yapılıp yapılmadığını ispatlamak için kullanılmaktadır.
  3. Aynı şekilde bordro imzalatmak da tek başına yeterli değildir bordrolar iki nüshalı olmalı ve 2. Nüshada işçinin 2. Nüshayı aldım şeklinde imzalayıp bordroyu teslim alması gerekmektedir. Bordro teslim edilmemesi durumunda 429 TL idari para cezası uygulanmaktadır.
  4. Bordro imzalanması herhangi bir ihtilaf durumunda mahkemede kesin delil olarak kullanılacağından bordroların saklanması gerekmektedir. Çalışanlar ücret vb alacakları için 5 yıl kıdem ve ihbar tazminatları için 10 yıl boyunca dava açma hakkında sahip olduğundan bordroların saklanması tavsiye edilir.
  5. Bordro imzalatmak işçi sayısının çok olduğu yerlerde sorun teşkil edeceğinden mail adresi olan (özellikle beyaz yaka) kişilere e-imza kanunu çerçevesinde e-imza yoluyla da gönderilebilir onay alınabilir.
  6. Bir çalışanın fazla mesai ücretlerini alamadığını mahkeme yoluyla iddia etmesi halinde de yine kesin delil olan ücret bordrosu devreye girecektir. Burada belirtilen ve onaylanan fazla mesai ücretleri geçerliliğini koruyacaktır. Bordro ancak sahteliği ispat edilirse geçersiz delil sayılır veya usulüne uygun olarak hazırlanmayan bordrolar için işletmeye idari para cezası uygulanacağı gibi mahkemede de aleyhte delil olarak da kullanılabilir.
  7. Fazla mesai uygulaması üst yönetim ve çalışan için farklılık göstermektedir. Üst yönetimde çalışanlar için fazla mesai için yönetim kurulu üyeleri veya firma sahibinin yazılı veya sözlü talimatı gerekmektedir. Daha alt kademeler içinse şirket yazışmaları ve giriş çıkış saatlerinin yer aldığı çizelgeler veya bilgiler delil olarak değerlendirilmektedir.

bordro-imzalama-zorunlulugu

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey