VERGİ

6 Soruda Vergi Levhasına Dair Önemli Bilgiler

Vergi Levhası işletmelerin gelir durumlarını ve devlete olan yükümlülüklerini göstermesi açısından önemli sayılabilecek kanuni ve kıymetli evraklardandır. Biz de özellikle bu yazımızda kıymetli evrağın ne olduğunu verilme zamanını ve kanundaki son değişikliklerini paylaşalım istedik. Detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Vergi Levhası Nedir?

Vergi Levhası, mükellefe ait bilgilerin, kamuya açıklanması amacı ile düzenlenen bir belgedir.

Vergi Levhasında Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Vergi Levhasında, mükellefle ilgili olarak bulunması gereken bilgiler, VUK 142 Nolu Genel Tebliğinde tek tek sayılmıştır.

Bunlar Mükellefin;

  • Ad ve Soyadı,
  • Ticaret Ünvanı,
  • Vergi Sicil Numarası
  • Bağlı Bulunduğu Vergi Dairesi,
  • Beyan Ettiği Matrah ( Gelir ),
  • Takvim Yılı İçin Tahakkuk Eden Vergisi,
  • Bağlı Olduğu Vergi Dairesinin Tasdik Yeri.

Vergi Levhası Ne Kadar Sürede Alınır?

Gelir Vergisi Mükellefleri 1 Nisan – 31 Mayıs Tarihleri arasında,
Kurumlar Vergisi Mükellefleri 1 Mayıs-31 Mayıs Tarihleri arasında,
Yeni Kurulmuş Şirketler ise, kuruluş işlemlerinin tamamlanmasından sonraki 1 ( bir ) Ay içinde alabilirler.

Vergi Levhası Asılmamasının Cezası Ne Kadardır?

Vergi Levhasının, yetkililerce istenildiğinde ibraz edilmemesi (= gösterilmemesi ) durumunda, VUK 213 Sayılı Kanun 353/4. Maddesi uyarınca 180 TL. Özel Usulsüzlük Cezası uygulanmaktadır.

Basit Usülde Mükellefler için Vergi Levhası için Uygulama Nasıldır?

Basit Usulde Mükellefiyet, Gerçek Usulden farklı bir mükellefiyettir.

Basit Usul Mükellefiyette, KDV Beyannamesinin verilmesi 01/07/2013 tarihinden itibaren kaldırılmıştır. ( 4842 Sayılı KDV Kanunun 17/4-a maddesi )

KDV Beyanı vermek zorunda olmayan Basit Usul Mükellefleri, vergi levhasını bulundurmak zorunda değildir. Yetkililer istediğinde vergi levhasını ibraz etmedikleri için, ceza kesilmesi söz konusu olmaz.

Vergi Levhasını Asma Zorunluluğu Kaldırıldı mı?

Eski uygulamada, vergi levhasının, iş yerinin herkes tarafından görünen bir yerine asılmasında tek bir amaç vardı. Vergi levhasında belirtilen, VERGİ miktarının, iş çevresi, iş yerinde çalışanlar ve müşteriler tarafından bilinmesini sağlamak.

Vergi levhasının iş yerinin görünen bir yerine asma zorunluluğu, bazen, iş yeri sahiplerinin müşterilerinden ya da iş çevrelerinden, şahsiyetlerini zedeleyecek sözlerle karşılaşmalarına sebep olmaktaydı.

Örneğin; levhada yazılı verginin, iş yeri kapasitesi ve görüntüsüne uyumsuzluk yaratacak şekilde, çok az ya da çok fazla olduğu sanıldığı durumlar. Bu gibi yanlış anlaşılmaya sebep olacak durumların ortadan kaldırılması amacı ile 01/07/2013 tarihinden itibaren, vergi levhasının herkesin görebildiği bir yere asılması zorunluğu, ortadan kaldırılmıştır. Ancak, yetkililer istediğinde, vergi levhası ibraz edilmelidir.

Vergi levhasının asılma zorunluluğu bulunmamasına karşın, isteyen mükellefler kendilerine ait vergi levhalarını asabilir ya da web sitesinde yayınlayabilirler.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey