KOBİ KREDİLERİ

6 Soruda Ticari Kredilerde Bilirkişi Raporu

Ticari kredilerde artık yeni bir çağ yaşanmakta.  Nasıl mı? Daha önceleri ticari olmayan kredilerde bankalar geri ödeme yapmaktaydı bu sistem artık ticari krediler için de geçerli bir sistem haline gelebilmekte. Ticari kredilerde komisyon, ipotek, dosya masrafı ve ödemeleri adı altında istenen tüm ödemeleri geri alabilme fırsatı bulunmaktadır.

Aynı zamanda Ticari Kredilerde Dosya Masrafı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ticari kredilerde bilirkişi raporunun önemi nedir?

Sizlere daha öncede saydığımız komisyon, kredi erken kapatma ücreti, ipotek fekki adı altında geçen tüm bu masrafların her birinin geri ödenmesi için bilirkişi raporu çok önemli bir yer tutmaktadır. Yerinde ve sağlam deliller ile oluşturulan bir bilirkişi raporu hem davanın daha kısa süre içerisinde sonuçlanmasına hem de siz kredi almış olan müşterilerin yararına bir etki sağlamaktadır.

Ticari kredilerde bilirkişi raporu her durumda gerekli midir?

Daha önceleri ticari kredilerde bilirkişi raporuna ihtiyaç duyulmamaktaydı fakat özellikle son zamanlarda yapılan yapılandırmalar sayesinde ticari kredi masraflarının geri ödenmesi için kritik öneme sahip bir duruma gelmiştir.

bilirkisi-raporu-ne-kadar-surede-gelir

Ticari kredilerde bilirkişi raporu ücretli midir?

Her bölümün ayrı bir ücretlendirme biçimi vardır ve ticari kredilerde belirli bir ücrete tabii tutulurlar. Bilirkişi rapor ücreti bankaların yapmış olduğu anlaşmalara ve bilirkişilere göre veya iade edilecek dosya masraflarına göre değişiklik gösterebilir.

Ticari kredilerde bilirkişi raporu süreci nasıldır?

Bilirkişi raporunun düzenlenmesi 3 ayı geçmemektedir. Bilirkişinin isteği üzerine süre ancak üç aya çıkabilir. Bazı durumlarda bu süre daha kısa da olmaktadır. Süre en fazla 3 ay olarak belirlenmiştir.

Ticari kredilerde bilirkişi raporu nasıl değerlendirilir?

Her alanda olduğu gibi bilirkişi raporu bankalar tarafından da büyük bir titizlik içerisinde incelenir ve gereken yerlerde düzeltmeler yapılması için işlem yaptırabilir.

Ticari kredilerde bilirkişi raporunu hangi kriterlere bakarak hazırlar?

Kredi kapsamı dâhilinde yapılan sözleşmelere ve yapılan işlemlere bakılarak hazırlanmaktadır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey