SAĞLIKLI İŞLETMELER

6 Soruda Çalışanlar için Pilates

Bu yazımızda pilates ile ilgili genel bilgilendirmelere değinirken aynı zamanda çalışanlar için plates’in ne gibi önemi var çalışanlar pilates yaparak ne gibi faydalar sağlayabilir gibi sorulara değiniyoruz. Detaylar için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Günümüzün Sorunları Nelerdir?

Öncelikle günümüz çalışanlarının durumundan bahsetmek gerekir. Çalışma hayatı çoğumuzu bütün gün sandalyede oturmaya mahkum etmiş durumdadır. Az hareket etmek ve sabit durumda uzun süre kalmak (genellikle bilgisayar başında oturarak) çoğumuzun kas ve iskelet sistemine zarar vermekte, yanlış postür, ağrılar ve hatta sakatlıklara kapı açmaktadır. Çözüm olarak spor tavsiye edilse de pilates çok etkili bir biçimde bu sorunlara cevap olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle pilates omurga sağlılığı üzerine yoğunlaşmıştır. Hem omurga etrafında omurgayı destekleyen ve koruyan kasları çalıştırmakta hem de esnetmektedir. Çoğu çalışanda görülen kifoz(kamburluk) rahatsızlığına birebir gelen hareketler mevcuttur.
Ayrıca pilates omurga sağlılığının yanında core bölge olarak tabir ettiğimiz karın bölgesini de hedef alarak posturun ve omurga sağlığının korunmasına destek olur. Genel olarak bakarsak pilates çok bütüncül bir egzersiz sistemidir ve günümüz çalışanlarının bir çok sorununa çözüm olmaktadır

Pilatesin hangi eklem ağrılarına faydası vardır?

Vücudumuzun hareketliliğini sağlayan en önemli parçalar eklemelerdir. Eklemler az kullanılmak veya sabit kalma durumlarında veya çok kullanıldıklarında ağrılara sebep olmaktadırlar.

Pilates bütün eklemlerin hareketliliklerini arttırarak eklem sorunlarına yardımcı olur. Direnç egzersizleri ile de eklemlerin etrafındaki kasları kuvvetlendirirerek eklemlerin uzun süre işlevlerini yerine getirmelerini sağlar.

Pilatesin çalışanlardaki psikolojik etkileri neler olabilir?

Genel olarak spor çalışanların maruz kaldıkları psikolojik sorunlara yardımcı olur. Psikolojik sorunların çoğu beyin kimyasallarındaki azlık veya çokluk üzerine çıkar. En basit ifade ile seratonin ve dopamin miktarındaki azlıklar depresyon, endişe , isteksizlik gibi sorunlara yol açar. Pilates ile yapılan egzersizler seratonin ve dopamin miktarlarını arttırarak bu sorunlara yardımcı olur, tedavilere destek verir.

Ayrıca spor esnasında salgılanan endorfin , morfinden 10 kat daha etkili bir beyin kimyasalıdır. Vücudu rahatlatır ve iyi bir uyku almanızı sağlar. İyi bir uykuda stresi azaltmanın en güzel yoludur. Çünkü uyku için salgılanan melatonin, stres hormonu olan kortizolu kandan temizler. Kısaca spor ruhsağlığına iyi gelen bir çok hormonun ve kimyasalın salgılanmasını tetikler.

eklem_agrilari_icin_pilates

Çalışanlar için ne tip pilates etkinlikleri yapılabilir?

Pilates hareketlerinin özellikle bel, eklem ve kas ağrısı olanların antrenör gözetiminde olmadan yapılmasını tavsiye etmem. Sağlık sorunu olmayanlar ise belirli süre antrenör eşliğında çalıştıktan sonra yer serisi dediğimiz hareketleri kendi başlarına yapabilirler.

Çalışanlar için pilates eğitim süreleri nelerdir? Hangi sürede yapılırsa fayda sağlanabilir?

Kronik kas ve eklem problemleri için pilates egzersizlerini haftada en az 3, sağlıklı bireyler için en az 2 tavsiye ederim. Her seans en az 30 dakika olmalıdır. Bu egzersizlerin antrenör gözetiminde olması ve bireyler için hazırlanmış programlar olması sakatlanmaların önlenmesi ve maksimum fayda için çok önemlidir. Pilates egzersizlerin yaşam akışına eklenmesi, sağlıklı bir hayat tarzı oluşturulması sağlıklı bir vucut çok önemlidir.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey