SİGORTA

6 Maddede Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası her araç sahibinin yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür. Trafik sigortası yaptırmayan sürücülerin ağır yaptırımlar ile karşılaşacağı trafik sigortası neleri kapsar, ne zaman kullanılır ve yaptırılmaz ise cezası nedir?

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası araç sahiplerinin yaptırmakta sorunlu olduğu ve her yıl yenilenen bir sigorta türüdür. Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda araç sahibinin verdiği hasarı karşılar. Mala ve cana verilen hazarı tazmin eden trafik sigortası hasarı kabahat oranına göre karşılar.

Trafik Sigortası Hangi Hasar Türlerini Karşılar?

Trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda; kişi başına verilecek ölüm ve tedavi tutarını, kaza başına verilecek ölüm ve tedavi tutarını ve kaza başına karşı araç için ödenecek maddi zararları karşılar. Bu zararların tutarlarının limitlerini ise Hazine Müsteşarlığı belirler. Bütün sigorta şirketleri ise Hazine Müsteşarlığının belirlediği bu tutarlara göre hasar bedellerini karşılar.

Trafik Sigortası Poliçe Fiyatını Ne Etkiler?

Trafik sigortası poliçeleri her zaman değişiklik gösterir. Bu değişikliğin nedeni ise sigorta yapılan aracın markası modeli, sigortayı yaptıran kişinin yaşı, mesleği, kaza geçmişi ve yaşadığı şehirdir. Trafik sigortası yaptıran kişinin daha önce herhangi bir kaza geçmişi yoksa trafik sigortası poliçe fiyatı daha düşük olur. Bunda kullandığı arabanın daha genç olması da etkendir.

TRAFİK SİGORTASI BAŞVURU FORMU

Trafik Sigortası Yaptırılmaz ise Ne Olur?

Eğer araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmazsa ya da süresi geçen zorunlu trafik sigortası poliçesini yenilemezse yasal olarak trafiğe çıkamaz. Trafiğe çıktığında ise herhangi bir trafik çevirmesinde aracı bağlanır. Trafik sigortasını yaptırmadan ve cezayı ödemeden de aracını geri alamaz. Eğer trafik sigortası yaptırmadan veya yenilemeden arabasını satmak isterse, aracının devir işlemini noterde gerçekleştiremez. Aracın devrini yapması için trafik sigortasını yaptırması gerekir.

Trafik Sigortası İptal Edilir mi?

Zorunlu trafik sigortası sigorta yaptıran kişi tarafından tekbir nedenle iptal edilebilir. Araç sahibi aracını sattığı zaman trafik sigortası poliçesini iptal ettirebilir ve ödediği paranın kalan kısmını sigorta şirketinden geri alabilir. Ya da eğer kısa bir süre içinde yeni bir araç alacaksa trafik sigortasını yeni aracında da devam ettirebilir. Tabi ki yeni aracı için düzenlenen poliçe tutarı farkını ödemek şartıyla.

Bunun dışında trafik sigortası sigorta şirketi tarafından da iptal edilebilir. Eğer sigorta şirketi, verilen bilgilerin yanlış veya eksik olduğunu tespit ederse trafik sigortasını iptal edebilir. Bu iptali 8 gün içinde sigorta sahibine bildirmek zorunda olan sigorta şirketi, düzeltmeler yapıldıktan sonra sigortayı tekrar yürürlüğe sokar.

Hangi Durumlarda Trafik Sigortası Ödeme Yapmaz?

Bir kaza durumunda zorunlu trafik sigortası hasar bedelini karşılar. Ancak bazı durumlarda trafik sigortası hasarı karşılamaz. Trafik sigortası kapsamına girmeyen hasarlar:

  • Araç taşınırken ve serviste meydana gelen hasarları
  • Çalınan aracın verdiği hasarı
  • Gösteri ve yarışlarda aracın verdiği hasarı
  • Terör eylemlerinde kullanılan araçların verdiği hasarı
  • Kazada hasar gören araca bağlı olan römorku ve römorkta taşınan eşyaların gördüğü hasarı

Trafik sigortası karşılamaz. Bu hasarları araç sahipleri kendileri yada kaskoları tarafından karşılanır.

TRAFİK SİGORTASI BAŞVURU FORMU

Etiketler
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey