SİGORTA

6 Maddede Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda tamamlayıcı sağlık sigortası nedir? Tamamlayıcı sağlık sigortası avantajları nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Aynı zamanda Tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl yapılır gibi sorulara da cevap bulmaya çalışacağız. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili teminatlar ve hangi sigorta şirketlerinin tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleri sunduğu konusunda bilgi almak isterseniz yazımız da inceleyebilirsiniz.

  1. Sosyal Güvenlik Kurumu, bundan böyle, sağlık sigortası olanların hastalık giderleri sonucunda oluşan faturalarına destek olacak. Peki bu durum nasıl gerçekleşecek? Sağlık giderleri sonucunda oluşan faturaların belli bir kısmını kuruma yansıtarak gerçekleşiyor.
  2. Bu durumla birlikte artık hastaların daha yüksek standartlarda sağlık hizmetleri almaları amaçlanıyor. Bugüne kadar özel sağlık sigortası olanların tedavi giderleri ya sigorta şirketine ya da SGK’ya fatura ediliyordu. Bu yeni düzenleme sayesinde artık harcamaların bazıları tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınmış oldu.
  3. Aynı zamanda tamamlayıcı sağlık sigortası 2016 yılı içerisinde ve sonrasında önemli ölçüde ivme kazanacağı ön görülmektedir. Buradaki en önemli özelliği özel hastanelerde daha yüksek kalitede sağlık hizmeti alınması özelliğidir. Bu sayede sigortalı sağlık hizmet alım kalitesini arttırdığı gibi devletin karşılamadığı birçok tedaviden SGK’nın anlaşmalı olduğu hastanelere giderek ve fark ödemeyerek sahip olma imkanına kavuşmuş oldu.
  4. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap verecek olursak; bu konuda kurum mevzuat hükümleri vardır. Bu hükümlere göre, tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip genel sağlık sigortalılar ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişilere sunulan sağlık hizmet bedelleri;
  5. Kanunun 63 üncü maddesi kapsamında sunulan sağlık hizmetlerine ait olanlar, Kurum mevzuatı çerçevesinde kuruma, bu maddenin birinci fıkrasında sayılan ve tamamlayıcı veya destekleyici sağlık sigortası poliçesi kapsamında tanımlı olanlar, ilgili özel sağlık sigortası şirketine ve sigorta poliçesi kapsamında yer almayan ilave ücret, otelcilik hizmeti, kapsam dışı sağlık hizmeti gibi hasta tarafından karşılanması gereken tutarlar ise hastaya fatura edilecektir.
  6. Ancak, hasta katılım payları, özel sigorta şirketleri tarafından teminat konusu yapılamayacağından hastalar tarafından ödenecektir. Aynı zamanda özel sağlık sigortası alacağınız şirketlerin teminat veya poliçe teminatlarına göre değişiklik göstermektedir. Yani sigorta şirketleri arasında alacağınız poliçeye göre katılım payı ödeyip ödemeyeceğiniz de netleşmiş olacaktır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN BAŞVURU

Etiketler
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey