İNSAN KAYNAKLARI

6 Maddede İş İlanına Başvuran Adaylarla İletişim

Önceki yazımızda ilan verirken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve başvuran adayların filtrelemelerinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme yapmıştık. Bu yazımızda ise diyelim ki adaylar başvurularını yaptılar ki genelde başvuruların yoğun olduğunu düşünürsek bu adaylarla nasıl iletişime geçilmeli ve işe başvuran adayların segmentasyonunun nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme yazısı hazırladık. Detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  • Kısa listeye aldığımız adaylar ile en geç 1-2 gün içerisinde iletişime geçilmelidir. Bu süre pozisyonun aciliyetine göre değişebilir. Adaylar ile mutlaka telefon ile iletişime geçilmeli, gerekirse telefon görüşmesi sonrası varsa adayın sorularını da yanıtlayacak kısa bir tanışma ve davet maili gönderilebilir.
  • Adaylar için aldığımız listeleri ikiye ayırabiliriz. Kısa listeler ve uzun listeler olarak tanımlanabiliriz bu listeleri. Kısa liste sıcak olduğunuz ve sizin için birinci derecede önemli adayları belirtir. Sıcak liste olarak belirtilen adaylarla çok kısa sürede iletişime geçip yüz yüze görüşmeye çağırmak faydalı olacaktır.
  • Uzun liste ise daha çok yedek liste diye belirlenebilecek liste türüdür. Oluşturduğunuz kısa listede olumlu sonuçlanmayan durumlarda uzun listeye başvurulabilir. Ya da nitelikleri ve özellikleri itibariyle farklı pozisyonlarla değerlendirebileceğiniz adayları da bu listeye alabilirsiniz. Uzun liste adayları orta vadede yedek olarak tutabileceğiniz veya farklı pozisyonlar için değerlendirebileceğiniz adaylar olabilir.

aday_segmentasyonu-1

  • Adaylarla iletişim noktasında ise; kısa listeye aldığınız adaylara telefon veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Genelde iletişim şekli ise telefonla iletişime geçip hangi firmadan aradığınızı belirtmek ve hangi ilanınıza başvurduğuna dair adaya bilgiler aktarabilirsiniz.
  • Daha sonra size ve adaya uygun olacak bir görüşme/mülakat tarihi belirledikten sonra iletişimde olduğu mail adresine görüşme yerini, kiminle görüşeceğini ve aksi bir durum olması halinde iletişime geçilecek bilgilerinde yer aldığı kişinin mail adresine iletilmesinde fayda vardır. Yine belirttiğiniz bilgilerin ulaşmama ihtimaline karşılık ilettiğiniz mailin ulaştığına dair teyit maili beklediğinizi de belirtmenizde fayda var.
  • Yine tavsiye olarak görüşmeden 1 gün önce görüşmenin teyit edilmesinde fayda var. Özellikle son yıllarda teyitleşilmiş görüşmeye gelmeyen adayların sayısı hayli yüksektir. Bu tip teyitlerin yapılması görüşme trafiğinin düzgün yönetilmesini sağlamakla birlikte görüşmecinin günlük programının da sağlıklı yürümesini sağlayacaktır.

 

Devamını Göster

Hande Belirgen

1978 Ankara doğumlu olan Hande Belirgen lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sırasıyla Commercial Union’da Finansal Danışman , Kariyer.Net’te Satış Takım Lideri olarak çalışmış, 2009 yılında insan kaynakları ve danışmanlık sektörüne geçiş yaparak Dünyanın önde gelen insan kaynakları seçme yerleştimr şirketlerinden olan Adecco Danışmanlık firmasında Şube Müdürü görevini yürütmüştür. Son olarak İnsan Kaynakları Çözüm Ortağı olarak farklı sektörlerde ki birçok firmanın işe alım süreçlerini yürütmektedir. Hande Belirgen ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey