KOSGEB DESTEK TEŞVİK

6 Maddede Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Teşviklerinin Detayları

Başbakan Binali Yıldırım’in açıklamış olduğu Doğu ve Güneydoğu Bölgelerine yönelik teşvik paketinin detaylarını Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan CNNTURK kanalında katılarak soruları cevaplandırdı. Soruları cevaplayan Elvan açıklanan teşvik paketinin özellikle yatırımcıya kredi, makine teçhizat ve Kalkınma Bakanlığının rehberliği ve devletin teşvik edici gözetleme görevini üstleneceğini aynı zamanda da kurulacak fabrikalara devletin alım garantisi sağlayacağı belirtildi.

Konunun detayları ise şu şekilde;

  1. Yatırım yeri tahsisi sağlanacak ve aynı zamanda binanın yapımını da yine teşvik kapsamında devlet karşılayacak.
  2. Yapılacak fabrikanın içerisindeki makine teçhizatlar ile ilgili de ayrıca faizsiz kredi kullanımı söz konusu olabilecek.
  3. Aynı zamanda istihdam edilecek personelin eğitim ve yeterlilik konusundaki tüm gelişimlerini yine İŞKUR’un da katılımıyla aynı zamanda devlet imkanları sayesinde yatırımcılara yetişmiş personel istihdamı sağlanmış olacak. Böylece işveren’in ilgili bölgelerdeki yetişmiş personel sorunu da böylece ortadan kalkmış olacak.
  4. Kurulacak fabrikalarda özellikle TSK, AFAD, TİKA gibi fabrikaların ihtiyaçları kurulan bu fabrikalardan alım garantisi sağlanarak gerçekleştirilecek. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan “ Özellikle TSK, AFAD, TİKA gibi kamu kurum ve kuruluşlarının düzenli olarak ihtiyaçları olmakta bize kurulan fabrikalardan bu ihtiyaçların karşılanması için düzenli alımların yapılmasını sağlayacağız” dedi.
  5. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan açıklamasında özellikle iş dünyasından yatırım teşvikine talebin ve ilgilinin yoğun olduğunu belirterek “ilgili teşvik çerçevesinde işletmelerin arsa tahsisinde, işletme kredisi verilmesine ve pazarlamaya kadar olan tüm süreçlerde devletin gözetimi ve desteği ile ilerleneceği ve yine her aşamanın destekleneceği bir mekanizma kurulmakta” diyerek açıklamalarına devam etti.
  6. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan iş dünyasına yönelik yapmış olduğu açıklamada “Kurulacak fabrikalarda ise özellikle kalkınma bankasının yol göstereceği ve bu konuda Kalkınma Bankasının rehberlik görevini üstleneceğini belirtti. Lütfi Elvan açıklamasında Kalkınma Bankasının özel bir ekip oluşturduğunu belirtti.
  7. Buna ek olarak yine devletin verdiği danışmanlık hizmetleri çerçevesinde hangi şehirde hangi yatırımların yapılması gerektiği aynı zamanda işletmelerin uzmanlık alanlarına göre de şehir önerilerinin bulunduğu bir çalışma da gerçekleştirilecek. Konuya ilişkin Lütfi Elvan’ın CNNTURK’e yapmış olduğu açıklamada “Örneğin; işletme Şanlıurfa’da yatırım yapmak istiyorsa biz diyeceğiz ki ayakkabıcılık alanında Şanlıurfaya yatırım yapabilirsiniz çünkü biz orada bir ayakkabıcılık üretim kümesi oluşturmak istiyoruz. Sonrasında Kalkınma Bankası diyecek ki sizin için fizibilite çalışması yapacağız.” Diyerek açıklamasına devam etti.
Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey