KALİTE BELGELERİ

6 Adımda ISO 9001 Belgesi Alma Süreci

ISO Belgesi işletmeler için oldukça önemli kalite belgelerindendir. ISO 9001 kalite belgesi almak ise işletmeler için çok önemli olduğundan biz de bu yazımızda süreç ile ilgili detaylı bilgilendirme yapmak istedik. 6 adımda Kalite belgesi alma süreci ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda inceleyebilirsiniz.

  1. ISO 9001 belgesi alabilmek için bu belgenin standartlarına uygun bir kalite yönetim sistemi kurulmalıdır. Her firmanın doğru-yanlış, yeterli ya da yetersiz kurulu bir sistemi zaten vardır. Öncelikle, sahip olunan bu sistemin yapısı incelenerek, standartlara uygun olan ve olmayan yanlarını belirlemek gerekir. Daha sonra standartlara uygun olan sistem bu temel üzerine inşa edilmelidir.
  2. Çalışanlara standartlara uygun kurulacak olan yönetim sistemi hakkında bilgilendirmeler yapılmalıdır. Bu bilgilendirmeler her çalışanın grubunun iş kapsamı göz önünde tutularak özel olarak yapılmalıdır. Belirlenecek bir ya da birkaç kişi yönetim sistemi üzerine bir eğitime gönderilmeli ve sistem bu kişilerin kontrolünde yürütülmelidir.
  3. Kalite yönetim sisteminin kurulması ve uygulanması tüm çalışanların katılımları doğrultusunda gerçekleşmelidir. Firmanın büyüklüğüne ve kapsamına göre çalışma ekipleri kurarak, bu ekiplerin sistemin işleyişi ve kontrolü üzerinde çalışmaları sağlanmalıdır.
  4. Kalite yönetim sistemi kurulumu için bir danışman firmadan yardım alınabilir. Ya da kendi çalışanınızı eğitime göndererek bu alanda uzmanlaşması sağlanabilir. Bunların yanında daha önce dediğimiz gibi bir bu sistemin işleyişi ile ilgilenecek çalımla ekipleri kurulabilir. Yöntem ne olursa olsun olumlu bir sonuç almak, süreci planlama ve bu plana uyma ile doğru orantılıdır. Yönetim sisteminin bir plan dâhilinde kurulması ve uygulanması verimliliği arttıracaktır.
  5. Firmanıza uygun kalite yönetim sistemini kurduktan sonra üç aylık bir uygula sürecine gidilir. Bu süreçte her şey adım adım belgelendirilir ve böylece dokümanlar hazırlanır. Sistemin uygulamada olumlu sonuçlar verdiği kanısı varıldığında, hazırlanan dokümanlar ve gerekli belgelerle ISO 9001 belgelendirmesini yapan firmalara başvurulur.
  6. Bu firmalar belgelerinizi kontrol ettikten sonra sizinle görüşüp bir sözleşme hazırlarlar. Karşılıklı anlaşılarak firmanızın yönetim sisteminin standartlara uygunluğu denetlenir. Sistemin işleyişini engelleyen problemler için firmanız bilgilendirilir ve bu problemlerin düzeltildiği belgelendiğinde ISO 9001 belgesi almaya hak kazanırsınız.

Yine ISO belgesi ve CE belgeleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz kalite belgeleri ile ilgili kategorimizi inceleyebilirsiniz.

 

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey