KALİTE BELGELERİ

6 Adımda CE Belgesi Sahibi Nasıl Olunur?

Önceki yazılarımızda CE Belgesini tanımlayıp CE Belgesi için gerekli olan evraklar yazımızı paylaşmıştık. Bu yazımızda ise CE belgesi nasıl alınır? Sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Yine CE Belgesi onaylı firma listesi yazımızdan da hangi firmalardan danışmanlık alabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

CE Belgesi almak için hazırlanılması gereken belgeler ve izlenmesi gereken birtakım adımlar vardır.

ce_belgesi_almak_icin_izlenmesi_gereken_adimlar

Bunlar;

  1. Öncelikle ürünün tanımlanması, ürünün direktiflerinin belirlenmesi, ürünün standartlarının olup olmadığı, ulusal standartlara uygunluğu, genel standartlara uygunluğu ve yetkili kurumun müdahalesine gerek olup olmadığı belirlenmelidir.
  2. Kalite sistemine gerek olup olmadığı ve uygulanacak Avrupa Direktifleri ve Harmonize Avrupa standartları belirli olup olmadığı belirlenmelidir.
  3. Ürünün teknik dokümantasyonu, imalatçının uygunluk deklarasyonu ve EU Model/Tip Sertifikası
  4. CE markasının ürüne vurulması
  5. Ürünün denetlenmesi
  6. Ürünün standartlara göre doğrulamasının yapılması şeklindedir.

CE Belgesi, kullanılacak ürünlerin standardizasyonu sağlamak amacıyla var olan bir belgedir. Bu nedenle Avrupa Birliği’nin getirdiği bu standartlara uyulmalıdır. CE Belgesi almış olan bir ürün Avrupa içerisinde serbestçe dolaşabilir anlamına gelir. Ayrıca, CE Belgesine sahip olmak varsa gerekli testlerin yapıldığı, risk analizlerinin uygulandığı ve teknik dosyasının bulunduğu ve deklerasyon(CE belgesi) düzgün bir şekilde hazırlandığı anlamına da gelmektedir.

CE Belgesi olmayan ürünlerin emniyetsiz olduğu kabul edilir ve piyasa için tehlike teşkil ettiği düşünülür. CE Belgesinin olmaması ürünün Avrupa Birliği standartlarında olmadığı anlamına gelir. CE Belgesi bir nevi ürün pasaportudur ve tüketici için değil, yetkililer için alınması zorunlu bir belgedir. Bu açıdan bakıldığında üreticiler için ve ihracatcılar veya ihracat yapmak isteyenler için mutlaka alınması gereken bir kalite belgesidir.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey