KOBİ KREDİLERİKOSGEB DESTEK TEŞVİK

50.000 TL Kobi Destek Kredisi Başvuruları Nasıl Değerlendirilecek?

Özellikle son dönemde küçük işletmelerin ve kobilerin desteklenmesi ile ilgili hükümet yetkililerinden ardı ardına açıklamalar gerçekleştirerek kobilere can suyu olarak nitelenebilecek finansal kaynaklar hayata geçirildi. Kobiler ise yayınlanan desteklere büyük ölçüde rağbet göstererek açıklanan desteğe önemli sayılabilecek oranda başvuru gerçekleşti.

Yeni dönemde ise yapılan başvuruların nasıl değerlendirileceği ile ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü açıklamalarda bulundu.

50.000 TL Kredi’nin Geri Ödemesi Nasıl Yapılacak?

Bakan Özlü yaptığı açıklamada;

KOSGEB’in 50 bin liralık faizsiz desteğinin, 12 ayı ödemesiz, geri kalanı 3’er aylık taksitler halinde ödemeli ve toplam 36 ay vadeli olarak KOBİ’lere sunulacağını belirten Özlü, böylece programdan yararlanma hakkı kazanan işletmelerin önünün kısa zamanda açılacağını söyledi. Söz konusu desteğe başvuruların, 21 Aralık Çarşamba günü saat 09.00’da sona erdiğini anımsatan Özlü, destek programına “rekor” oranda talep geldiğine dikkati çekti. Özlü, 19 Aralık Pazartesi saat 09.00’da başlayan başvurular kapsamında, 10 Aralık’tan itibaren 471 bin 993 KOBİ’nin KOSGEB veri tabanında yeni kayıt ve beyanname güncellemesi yaptığını ifade etti.

“Sıralama, yazılımla otomatik yapılacak” Bakan Özlü, başvuru rakamlarına ilişkin, “İl kotalarına göre 15 bin KOBİ’nin 50 bin liralık faizsiz kredi alabileceği destek programına, 3 gün içinde toplamda 244 bin 980 kredi faiz başvurusu yapıldı. Söz konusu 50 bin lira kredi faiz desteği, 2016 bütçesinden kullandırılacağı için süre uzatımına gidilmedi, ancak KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıran ve beyanname güncelleyen KOBİ’ler, 2017 desteklerinden daha rahat ve hızlı bir şekilde faydalanabilecek.” dedi.

Bakanın da yaptığı açıklamayı değerlendirdiğimizde 2016 yılında başvuru yapmaya fırsatı olmayan veya başvuru süresinde gerekli başvuru yapamayan KOBİ’ler için fırsat kaçmamış olup 2017 yılında istenilen başvuruların da yapılabileceğinden bahsedilmekte

Başvuru Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Başvuruların alınmasının ardından değerlendirme sürecinin başladığını belirten Özlü, değerlendirmelerin nasıl yapılacağıyla ilgili olarak da “Başvuruda bulanan işletmelerin sıralaması, yazılımla otomatik yapılacak. Her il için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre il kotası belirlenecek. İşletmeler ölçeklerine göre ‘mikro, küçük, orta’ olarak sıralanacak.” ifadesini kullandı.

Kaynak AA

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey