ENERJİKOSGEB DESTEK TEŞVİK

5 Soruda Yenilebilir Enerjide Alım Garantili Yatırım Fırsatı

Yenilebilir enerji fosil yakıtların alternatifi olarak dünya üzerinde son yıllarda yoğun olarak kullanılmakta ve özellikle çevre kirliliği ve çevrenin korunması noktasındaki hassasiyetleri de dikkate aldığımızda yenilebilir enerjinin önemi her geçen gün artmakta.

Türkiye olarak son dönemde yine çevre hassasiyeti ve verimli olması sebebiyle yenilebilir enerjide önemli adımları atılarak yenilebilir enerjinin toplam enerji içerisindeki payının arttırılması hedeflendi. Bu yazımızda da daha çok yenilebilir enerjide özellikle 2016 yılı ilk yarısında nasıl yatırımlar yapıldı ve bu yatırımların son durumlarının neler olduğu konusuna değineceğiz.

Aynı zamanda yenilebilir enerji sektöründe yatırım yapmak isteyenler için ilgili alanda oluşan maddi hacimin neler olduğu aynı zamanda alım garantisi verilen enerji türlerinin neler olduğu ve bu enerji türlerine yapılan ödeme maliyetleri konusunda da bilgilendirme yapalım istedik.

2016 Yılı İlk Yarısında Yenilebilir Enerji Elektrik Santrallerine Ne Kadar Ödeme Yapıldı?

Devlet özellikle yenilebilir enerji santrallerinin desteklenmesi ve bu alanda yapılan yatırımların arttırılması için önemli teşvik ve destekleri hayata geçirilmesinde önemli rol oynadı. Bu açıdan bakıldığında yapılan destek, teşvikler yenilebilir enerji santralleri sayısının da artmasını sağladı.

Sağlanan desteklerden bir tanesi de 2016 yılının ilk yarısında yenilebilir enerji üreten elektrik santrallerine yapılan ödemelerdi. 2016 yılının ilk yarısında yenilebilir enerji üreten elektrik santrallerine toplam 6.477.000.000 TL ödeme gerçekleştirildi.

Enerjide Alım Garantisini Kim Veriyor?

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) ile Alım Garantisi yatırımcılara sağlanmakta.

Özellikle son dönemdeki enerji politikalarında yapılan değişikliklerle birlikte yenilebilir enerjiye olan yatırım seviyesinde gözle görülür şekilde artışlar sağlandı. Gözlemlenen bu artışların en önemli sebeplerinden bir tanesi de yatırımcıya devlet tarafından sağlanan şartları ve koşulları yine ilgili sözleşmelerle belirlenecek şekilde belirli süreler içerisinde verilen enerji alım garantileri. İlgili alım garantilerinin sayesinde yatırımcı sayısının önemli ölçüde arttığı gözlemlenmekte.

Hangi Alanlarda Alım Garantisi Veriliyor?

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi kaynaklarından elektrik üretimine kilovatsaat başına alım garantisi veriyor.

Alım Garantisi Fiyatları Nelerdir?

Alım garantisi rüzgar ve hidroelektrik için 7,3 dolar cent, jeotermal için 10,5 dolar cent, biyokütle ve güneş için de 13,3 dolar cent olarak uygulanıyor. Bu teşvikler yerli ekipman kullanımına göre ufak çaplı değişiklikler gösterebiliyor.

Alım Garantili Enerji Yatırımında Yatırımcılara Ödenen Miktar Ne Kadardır?

AA muhabirinin Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) verilerinden yaptığı derlemeye göre, bu yılın ilk 6 ayında YEKDEM kapsamındaki santraller, 26 milyar 229 milyon 882 bin kilovatsaat elektrik üretti.

Söz konusu alım garantileri çerçevesinde, bu yılın ilk yarısında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektriğe, 6 milyar 477 milyon lira ödeme yapıldı. Bu miktarın, 250 milyon 871 bin liralık bölümü ise lisanssız elektrik üretimi santrallerine ödendi.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey