İNSAN KAYNAKLARI

5 Maddede Personel Seçiminde Yapılması Gerekenler

Özellikle şirketler, işletmeler ve kobiler için personel seçimi önemli ve kritik noktalardandır. Personel seçimi bir işletmenin hayati olarak büyüme aşamasını nasıl geçireceği ve hangi hızda büyüyeceğini de gösterecektir. Bizler de bu noktada personel seçiminde IK süreçleri nasıl olmalı ve personel seçimi nasıl yapılmalı gibi konulara değineceğiz.

İnsan Kaynaklarında Personel Seçim Süreci Aşamaları

Seçim sürecinin ilk ve en önemli kriteri aranılan pozisyon ile ilgili niteliklerin sürecin başında net olarak belirlenmiş olması gerekir. İstenilen niteliklere göre; ilanın yayınlanması, insan kaynakları portallerinde uygun adaylara ulaşılması, uygun adaylar ile ön telefon mülakatlarının yapılması, ön mülakat sürecinden geçen adaylar ile yüz yüze mülakat sürecinin gerçekleştirilmesi ile ilerlenmelidir. Yüz yüze mülakat öncesi gerek görülürse, pozisyonun gerektirdiği yetkinlikleri ölçümlemek için sınav uygulanabilir. Mülakat sonrası , kişilik testleri ile adayın profili ile ilgili detaylı bilgi alınarak süreç tamamlanır.

İnsan Kaynakları Personel Seçim Süreçleri Nasıl Olmalıdır?

Personel seçme-yerleştirme süreçleri şirketlerin önem vermesi gereken konuların başında gelmelidir. İşe alım süreci, aranılan göreve ait beklentilerin belirlenmesi ile başlar, bu beklentileri karşılayan doğru adaya ulaşma ile tamamlanır. Bu sebeple öncelikli olarak aranılan pozisyon için gerekli analizler yapılmalı , adayların değerlendirilme sürecinde kullanılacak uygun soru veya testler hazırlanmalıdır. Sürece dahil olan her aday bir birey olduğu düşünülerek, süreç boyunca şirket iyi temsil edilmeli, sürecin aşamaları ile ilgili olumlu-olumsuz adaylara mutlaka geri dönüş yapılmalıdır.

Personel Seçiminde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Personel seçiminde adayın yapacağı iş tanımına göre farklı yöntemler ile ilerlenebilir. Geleneksel olarak detaylı mülakat süreci ile uygun aday profilleri belirlenebildiği gibi, toplu sınav yöntemi, kişilik ve yetkinlik testlerinin uygulanması gibi yöntemler ile ilerlenebilir.

Toplu Alımlardaki Test Uygulamaları Nasıl Olmalıdır?

Toplu alımlarda ki test uygulamaları istenilen kriterlerin ölçümlenmesine uygun olmalıdır. Ayrıca şirketlere özel hazırlanan testler ile adayların daha önce karşılaşmadığı sorular sorularak doğru adaylara ulaşılabilir. Örneğin, toplu alım ile bir çağrı merkezi ekibi oluşturulması isteniyorsa, uygulanan testler ile adayların çözüm odaklılığı, iletişim becerileri ve stres le başa çıkabilme becerileri ölçülmelidir.

Personel Seçiminde Yapılabilecek Hatalar Neler Olabilir?

Bu sürecin şirketlerin verimlilik ve personel kaynağı yönetiminin ilk aşaması olduğu düşünülürse, birçok şirket için insan kaynakları departmanı zorunlu hale gelmiştir. Şirket içinde görevi personel seçme-yerleştirme olmayan – insan kaynakları departmanı yada yetkili bir kişi olmadığı için -personel tarafından işe alım sürecinin yürütülmesi en büyük hatalardan biridir.

İşe alım sürecinin, adayların gözünde şirketin bir nevi tanıtımı olduğunu düşünürsek, sürecin başından sonuna kadar adayların bilgilendirilmemesi, olumlu yada olumsuz geri dönüşlerin yapılmaması kaçınılması gereken durumlardandır.

Etiketler
Devamını Göster

Hande Belirgen

1978 Ankara doğumlu olan Hande Belirgen lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sırasıyla Commercial Union’da Finansal Danışman , Kariyer.Net’te Satış Takım Lideri olarak çalışmış, 2009 yılında insan kaynakları ve danışmanlık sektörüne geçiş yaparak Dünyanın önde gelen insan kaynakları seçme yerleştimr şirketlerinden olan Adecco Danışmanlık firmasında Şube Müdürü görevini yürütmüştür. Son olarak İnsan Kaynakları Çözüm Ortağı olarak farklı sektörlerde ki birçok firmanın işe alım süreçlerini yürütmektedir. Hande Belirgen ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey