POS CİHAZLARI

5 Maddede Ortak Pos Cihazına Sahip Olma

Önceki yazımızda Gelir İdaresi Başkanlığının Pos cihazı satışı yapmaya yetkili olan firmalar listesini paylaşmıştık. Bu liste Gelir İdaresi Başkanlığının yayınladığı liste olması sebebiyle pos cihazı alırken değerlendirilebilecek bir liste olarak bakılabilir. Bu yazımızda da ortak pos cihazına nasıl sahip olabilirsiniz ve bu cihazların özellikleri nelerdir gibi sorulara cevap arayacağız.

  1. Her şeyden önce tüm kanuni süreçleri düzgün bir şekilde alınmış bir pos cihazına sahip olmak veya bankalarla yapılan özel kampanyalar aracılığıyla kullanılan bir pos cihazına sahip olmak ve bir bankanın üye iş yeri statüsüne sahip olmak gerekmektedir.
  2. Üye iş yeri olduktan sonra bir bankanın pos cihazına sahip olmuş oluyorsunuz. Ancak ortak pos kullanmak için veya bu başvuruyu yapabilmek için birden fazla pos cihazına sahip olmanız yani ortak mevcut pos cihazının haricinde bir banka ile daha anlaşma yapılmış ve bir başka pos cihazına daha sahip olmak gerekmektedir.
  3. Yine ortak pos cihazı kullanabilmenin bir diğer şartı ise ortak pos özelliğinin kullanılabildiği cihazlara sahip olunması gerektiğidir. Ortak pos özelliğine sahip bir pos cihazına sahip olabilmek için başvurunun ilgili bankaya bu şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Yine unutulmaması gereken konulardan bir tanesi de başvuru yaptığınız banka ortak pos uygulamalarında ve işlemlerinde ana sağlayıcı/bankanın pos cihazının alındığı bankanın olduğunun bilinmesi gerekmektedir.
  4. Yine ortak pos cihazına başvuru yapılmış ve ortak pos sahibi olduğunuz bankaya hangi bankaların kullanılacağının cihazı aldığınız bankaya bildirilmesi olacaktır. Bu bilgileri ilgili bankayla paylaşılmasının ardından sizin talebinize istinaden pos cihazı aldığınız banka ortak pos’a ilgili bankaların yüklenmesi işlemini gerçekleştirecektir.
  5. Tüm bu süreçlerin onaylanması iletişimlerin sağlanmasından sonra anlaşmalı olunan POS cihazı markası ilgili cihazı iletecek veya teslimatta her ihtimale karşın sorunlar oluşması durumda sizin elden teslim alacağınız adresi size bildirerek cihazı teslim almanız sağlanacaktır ve gerekli kurulum işlemi yine POS cihazını sağlayan şirket tarafından garantili olarak gerçekleştirilecektir.

 

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey