İNSAN KAYNAKLARI

5 Maddede Makine Mühendisi Kimdir?

Makine Mühendisliği özellikle bu pozisyonda personel çalıştıran işyerlerinde önemli sayabileceğimiz bir boşluğu doldurmaktadır. Bu pozisyon genel olarak teknik uzmanlık gerektiren yetkinliklere sahip olunan kişilerin istihdam edilmesini sağlamaktadır. Yine pozisyon teknik yetkinlik ve bilginin yanında kimi şirketlerde saha satış yetkinliği olarak değerlendirilebileceği gibi kimi zaman yönetici pozisyonları da bu pozisyonda aranan nitelikler olarak değerlendirilebilir.

Dolayısıyla şirketler de bu pozisyonda ilanlarını yayınlarken veya personel istihdamı gerçekleştirirken ilgili yetkinliklere de dikkat etmelidirler.

Bilgisayar Program Bilgisi

Bu pozisyonda gerekli olan veya istihdam edilecek kişilerde aranacak diğer özellikler ise Autocad Solidworks ve NX vb. 3D Mekanik Tasarım programlarını veya diğer teknik resim ve çizim yapılacak bilgisayar programlarına da hakim olması beklenmelidir.

Satış Pozisyonları için Makine Mühendisleri

Makine mühendisini satış pozisyonları için istihdam edecek şirketin satış ağırlıklı bir makine mühendisi ihtiyacı olacaksa satış yetkinliklerinin ön planda olması gerekmektedir. Bu açıdan satış yetkinliği olarak kast edilen; müşteri ziyaretleri gerçekleştirmek, ekip çalışmasına yatkın olmak, verilen hedefleri sahiplenmek ve raporlama yapabilme özelliğine sahip olmaktır.

Tasarım ve Süreç Takibi için Makine Mühendisleri

Satış dışında görevlendirilecek makine mühendisleri genellikle 3D Mekanik Tasarım Yapmak, parça tasarımı (3 boyutlu modelleme dahil) yapılması, geliştirilen her türlü tasarımın üretim aşamasında takibinin yapılması, mekanik tasarım projelerinin takip edilmesi ve yürütülmesi gibi koordinasyon pozisyonları konusunda yetkin olmaları beklenmektedir.

Makine Mühendisleri İstihdamında Okul Mezuniyetleri

Genel olarak şirketlere göre farklılık göstermekle birlikte makine mühendisi olarak istihdam edilecek kişilerin Üniversitelerin Makine veya Mekatronik Mühendisliği, Teknik Resim, Makine Ressamlığı, Makine Konstrüksiyon veya Teknik Eğitim Fakültesi Öğretmenlik, İmalat ve Tasarım bölümlerinden mezun olmaları beklenmektedir.

İnşaat Sektörü İçin Makine Mühendisleri

Özellikle inşaat sektöründe istihdam edilmesi düşünülen makine mühendislerinden aşağıdaki niteliklere sahip olması beklenmelidir.

Mekanik Tesisat Hesap ve Projelerine hakim olmak

Mekanik tesisat malzeme tedarikçilerinin belirlenmesi ve şantiye veya şantiyeler için gerekli ürün satınalma işlemlerinin gerçekleştirilmesi süreçlerinde bilgi sahibi olmak,

Sorumluluğunda bulunun tüm şantiyelerin ve işlerin teknik şartnamelere ve projeye uygunluğunun kontrolünün sağlanması ve kabullerinin idare veya firma ile birlikte yapılmasını sağlamak ve tüm süreçlerin koordine edilmesi yetkinliğine sahip olmak

Hakediş ve kesin hesap dosyalarının hazırlanması gibi yetkinlikler özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çalışanlarından beklediği yetkinliklerdir.

Kariyerinizi nasıl planlamanız gerektiğine dair detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

Devamını Göster

Hande Belirgen

1978 Ankara doğumlu olan Hande Belirgen lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sırasıyla Commercial Union’da Finansal Danışman , Kariyer.Net’te Satış Takım Lideri olarak çalışmış, 2009 yılında insan kaynakları ve danışmanlık sektörüne geçiş yaparak Dünyanın önde gelen insan kaynakları seçme yerleştimr şirketlerinden olan Adecco Danışmanlık firmasında Şube Müdürü görevini yürütmüştür. Son olarak İnsan Kaynakları Çözüm Ortağı olarak farklı sektörlerde ki birçok firmanın işe alım süreçlerini yürütmektedir. Hande Belirgen ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey