SAĞLIKLI İŞLETMELER

5 Maddede Çalışanlar için Yoga Yapmanın Faydaları

Önceki yazımızda yoganın tanımını yapmış ve yoganın da faydalarını sıralamıştık. Bu yazımızda ise iş hayatında yoğun stres altına çalışan işveren, yönetici ve çalışanların yoga yaparak hem psikolojik hem de fiziksel sorunların üstesinden gelme konularına değindik.  Konu hakkındaki detaylı bilgiyi yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Yoganın Çalışanlara Faydaları Nelerdir?

is_hayatinda_yoga

  1. Teknolojinin hızla gelişmesiyle doğru orantılı olarak günümüzde bedensel güç ağırlıklı iş kolları ve bu kollarda hizmet veren çalışan sayısı oldukça azalmış; yerine düşünsel anlamda hız ve harekete ihtiyaç duyan işlere bırakmıştır. Bu durum her ne kadar kısa vadede bir avantajmış gibi görünse de ofis ya da sektör içi iş stresinin artması ve çalışanların dinamik iş hızından bunalması gibi negatif durumları beraberinde getirmiştir.
  2. Bu negatif durumların sonucu olarak ortaya çıkan fiziksel ve psikolojik sıkıntılar ise bireysel yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Ruhen yenilenmek ve iş ortamını hareketlendirmek için ofiste uygulanabilen basit gevşeme-esneme-nefes hareketleri sayesinde; sırt, omuz, bel ve boyun ağrıları azaltılabildiği gibi ofis içindeki verim de artmaktadır.
  3. Öncelikli olarak sabahtan akşama ofiste oturarak çalışan tek tip çalışma düzeni olanlar olmak üzere herkesin kendisine sadece 20 dakikasını ayırarak yapabileceği basit duruş, nefes ve hareket egzersizleri ile hem boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarınızı engelleyebilir; hem de zihninizi rahatlatabilirsiniz.
  4. Daha ilk uygulamadan sonra bile düşünce düzeyinizde ve genel olarak vücudunuzda hissedeceğiniz huzur ile ferahlama hissi, eğer çalışmaları sık ve düzenli bir şekilde tekrarlayabilirseniz ofis ve sosyal yaşantınızı ne derece etkileyebileceğini kanıtlar niteliktedir. Ayrıca zihninizin belli bir konuya yoğunlaşabilme ve zamanı doğru kullanabilme yetilerinizin de gelişmesi ile kendinize ve sevdiklerinize daha sağlıklı zaman ayırabilir hale gelebileceksiniz.
  5. Kısaca iş hayatı içindekiler için yoganın avantajlarını sıralarsak; stres ve kaygı sorunları çeken bireylerin şikâyetleri büyük ölçüde azalır, uzun süre aynı pozisyonda durmaktan ya da zamanının çoğunda hareketsiz bir şekilde oturmaktan kaynaklanan sırt, boyun ve belde görülen kasılmalar ile ağrılar azalır, konsantrasyonunuz ve iş veriminiz artar, bozuk bedensel duruş düzeltilebilir, ekip çalışmasını önemi güçlendirilir.

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey