IT ve TEKNOLOJİYATIRIM REHBERİ

5 Maddede Bitcoin Nedir? Bitcoinde Dolandırıcılık Mümkün Müdür?

Son dönemin önemli konularından olan bitcoin’in kuruluş öyküsü tanımı ve bitcoinde dolandırıcılık yapmak mümkün müdür? Gibi soruları cevapladığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin kısaca şifrelenmiş kodlardan oluşan dijital bir para birimi olarak tanımlanabilir. Bitcoin’e  aynı zamanda kripto para da diyebiliriz . Bitcoin dünya üzerinde yayılmaya başladıktan sonra kripto para türleri çoğalmıştır  Kripto paraların en değerlisi ve yaygın olarak işlem göreni bitcoin’dir .

Bitcoin’in Kuruluş Öyküsü

İlk kripto para olan bitcoinin mucidi Satoshi Nakamoto’dur . Satoshi’nin gerçek bir kişimi , kod adımı yoksa bir toplulukmu olduğu hala gizemini korumaktadır .

Bitcoin ilk olarak 2008 de hayata geçmiştir . Satoshi’nin icadı aslında tamamen bir düzene başkaldırmadır .Sizinde bildiğiniz üzere günümüzde kullandığımız paralar her ülkenin merkez bankası tarafından basılır ve piyasaya sürülür . Para ülkelerin veya özel bir kuruluşun kontrolündedir . Satoshi’nin icadı kripto paranın en büyük özelliği hiçbir merkeze bağlı olmayışı ve her hangi bir kuruluşun kontrolünde olmamasıdır . Cazibesi bu kadarla da kalmıyor , özel şifreleme yapısıyla kesinlikle taklit edilemez olduğu iddaa ediliyor .

Bitcoinde Dolandırıcılık Yapmak Mümkün Müdür?

Bitcoin üzerinde  dolandırıcılık yapmakta mümkün değil . Çünkü Sistem üzerine kayıtlı hesaplar herkesin görebileceği şeffaflıkla tasarlanmış . Bitcoin’iniz çalınıp kullanılma olasılığı sıfır .  Sistem dışında para üretmenizde mümkün değil .

Bitcoin Alabilir Miyim?

Sisteme dahil olmak için öncelikle bir elektronik cüzdan oluşturmanız gerekiyor . Bu elektronik cüzdan aynı zamanda sizin kimliğinizdir . Sistem üzerinde isminizle değil ama id’nizle herkes tarafından görünüyorsunuz . İsterseniz gerçek isminizle de işlem yapabilirsiniz. Sisteme dahil olan herkes , kimin hangi işlemi gerçekleştirdiğini veya cüzdanında ne kadar bitcoin olduğunu görebiliyor . Bitcoin aktif olduğu ilk günden bu zamana kadar olan bütün işlemler sistemde kayıtlıdır ve herkes tarafından görülebilir . Paranın kaynağını , transfer hareketlerini eksiksiz görebiliyorsunuz . Sistem sağladığı bu şeffaflıkla kayıt dışı bir işlemin önüne geçiyor .

Bu şeffaflık ve merkezi bir oteritenin olmadığı sistem günümüzde tam olmasa da bazı çevreler ve ülkeler tarafından kabul görüyor . Hatta bazı ülkelerde bitcoin atm’leri bile mevcut . Bitcoin kabul eden işyerleri çoğalıyor . Türkiye’de 35 tane bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz şirket mevcut . Hatta sahibindende arama yaparsanız bitcoin karşılığında ev , villa dahi alabileceğinizi görebilirsiniz .

Bitcoin Fiyatı Ne Kadardır?

İleride hayatımızda nasıl bir yer alacağı hala tartışma konusu olsada günümüzde çok değerli bir yere sahip  . Şu anda 1 bitcoin 5734 $ değerinde . Bitcoin bir merkeze bağlı olmadığı için resmi bir borsasıda mevcut değil . Bitcoin veya diğer kripto paraların alım satımını yapabileceğiniz platformlar mevcut . Çok hızlı işlem yapılabilmesi de çok artı bir özellik .

Belki bir gün alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kalacağız …

Etiketler
Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey