MUHASEBE

5 Maddede Asgari Geçim İndirimi (AGİ) İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda asgari geçim indirimi nedir? Asgari Geçim İndirimi Hesaplama gibi konulara değineceğiz. Aynı zamanda Agi ile ilgili bilinmesi gereken konulara da yazımızda ayrıca değiniyoruz. Yine Asgari Geçim İndirimi 2016 yılı ile ilgili detaylı bilgiyi de yazımızdan inceleyebilirsiniz.

  1. Asgari Geçim İndirimi (AGİ) aylık ücretten kesilecek gelir vergisi miktarından indirilen tutardır. Bu nedenle yıllık asgari ücretin belirlenmesi esasına göre şekillenir. Brüt asgari ücrete göre hesaplanır. Asgari ücretteki değişiklikler AGİ’yi de etkiler.
  2. AGİ yalnızca asgari ücrete bağlı değil, aynı zamanda kişinin medeni durumuna ve çocuk sayısına da bağlıdır. Asgari geçim indirimi, çalışanların aylık net ücretlerine asgari geçim indirimi kadar tutarın artması anlamına da gelir.
  3. Asgari Geçim indirimi iş veren tarafından ödenir ancak iş veren bu ödemeyi devlet adına gerçekleştirdiğinden dolayı ödemesi gereken stopajdan düşer.
  4. AGİ hesaplamak için yıl başında geçerli olan asgari ücret miktarı esas alınır. Asgari ücretin brüt değeri üzerinden çalışan eş ve çocuk durumuna göre belli oranlar da esas alınır.  Bu oranlara göre belirlenen tutarların gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine uygulanan oranla çarpımıyla bulunan rakam çalışanlar hakkında uygulanacak yıllık AGİ tutarları verir. Bu rakamın 12 aya bölünmesiyle birlikte aylık AGİ ortaya çıkar.
  5.  1 Ocak 2016 tarihinde net 1300 lira olacak olan asgari ücretin brüt rakamı 1.645,76 TL’dir. Yani 1 Ocak 2016  itibariyle AGİ bu rakam üzerinden hesaplanacaktır. Gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine uygulanan oran %15 olduğundan, AGİ uygulanacak tutarlar; 1.645,76 X 15 /100 = 246,86 TL’dir. Çalışanın kendisi için uygulanacak olan AGİ’si bu tutarın yarısı olan (%50) 123,43 TL olur. Çalışmayan eş için rakam (%10) 24,68 TL’dir. Birinci çocuk için AGİ (% 7,5) 18,52 TL’dir. Yine ikinci çocuk için de bu rakam (% 7,5) 18,52 TL’dir. Üçüncü çocuk içinse (%10) 24,68 TL olur. Bu hesaplama yöntemi asgari ücret nasıl hesaplanır? Sorusunun da karşılığı olmaktadır.

Not: Hükümet kanadından yapılan son açıklamalara göre agi, yapılan asgari ücret zammının içine sokulmuş oldu. Böylece yapılan asgari ücret zammı asgari ücret ile birlikte değerlendirilmiş oldu.

Devamını Göster

Related Articles

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey