SAĞLIKLI İŞLETMELER

4 Soruda Yoga Nedir? Yoganın Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda Yoganın tanımını yapacak ve Yoga yapmanın kişilere sağladığı faydaların neler olduğu ile ilgili konulara değineceğiz. Yoganın özellikle iş hayatında aktif olarak çalışan kişilere sağladığı faydaların neler olduğu ile ilgili konuya ise yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yoga Nedir?

yoga_tanimi

Kelime anlamı olarak birleşme, bir araya gelme manası taşıyan yoga; Sanskritçe “yuj” kökünden türemiştir. Geleneksel olarak yoga, evrensel ile bireysel ruhların aynı potada eritilmesi olarak nitelendirilebilir. Yoga, bir yandan kişinin kendi sınırlı, küçük benliğinden sıyrılıp her yerde olan, ebedi ve mutlu “Öz-ben” olduğunu idrak etmesi; diğer yandan da ulaşılan bu durumun ifade edilebilme şeklidir. Aklın hem konsantrasyonunun sağlanması hem de yalnız bırakılması çalışmalarıyla dizginlenmesi için önerilen özel teknikler bütünüdür.

Patanjali’nin Yoga Sutraları’nda derlemiş olduğu gibi aslında yoga; bir bakıma kişinin kendi bilinç hâkimiyeti üzerinde mutlak söz sahibi olmasıdır. Aynı zamanda da Bhagavat Gita gibi birçok temel metinde, kendini bilen, aydınlanmış bir kişinin ulaştığı halin, yoga hali olduğu söylenir. Bu hal, kişinin şaşmaz, değişmez bir şekilde tüm duygu algılamalarının ve akılsal fonksiyonların sabit ve dengede kaldığı hal olarak geçer.

Yoganın Amacı Nedir?

yoganin_amaci

Yoganın 2 farklı şekilde; hem teknikler bütünü olarak araç, hem de yolun sonunda ulaşılan amaç olarak tanımlanması, konuya yabancı olan kişilerde kafa karışıklığına yol açar. Genel tarifiyle yoganın, kişideki yaratıcı gücün tavsiye edilen yöntemlerin kullanılmasıyla açığa çıkarılması ve kendini idrak edebilmesi için ulaşılan mertebe olduğu söylenebilir.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

yoga_yapma

Ağırlıklı olarak omurga çevresindeki kaslar üzerinde yoğunlaşan yoga ile omurlar arasındaki bölüm uzar, esner ve güçlenir; gövdenin merkezine ait dayanıklılık artar, bu da tüm beden yapısını ve duruş şeklini (postür) etkiler. Düzenli yoga ile kas tonusu ve güç arttırılır, sürekli sandalye ve koltukta oturanlarda gerçekleşen kas zayıflamalarının önüne geçilir. Yoga ile uyarılan ve çalıştırılan kaslar uyanmaya başlar; sırt ve kök kaslar güçlendikçe, hem yoga pozları daha nizami ve doğru yapılır, hem de günlük yaşamdaki duruş daha sağlıklı bir şekle dönüşmeye başlar.

Asana’lar yani yoga pozları, güvenli bir şekilde kasların esnemesini sağlamanın yanında, kaslarda oluşan katılık, ağrı ve yorgunluğa sebep olan birikmiş laktik asitleri de serbest bırakır. Eklem ve kasların hareket kabiliyeti artar, bedeni bir arada tutan bağ doku güçlenir. Yoga öncesi dönemlerde oluşan kronik ağrılar ve kas gerginliklerinin zamanla önüne geçilir.

Yoganın düzenli tekrarı stresi azaltır, zihne bir dinginlik ve açıklık getirir. Stres hormonu olan kortizol ve adrenal bezlerdeki strese yanıt veren diğer hormonlar azalır, parasempatik sinir sistemi devreye girer ve vücut rahatlama emareleri göstermeye başlar. Uyku problemleri ve stres bağlantılı sıkıntılarda azalmalar görülür. Kişi zorlandığı durumları daha kolay idare etmeye başlar. Böylece tepki; düşünce ve hislerinin daha kolay analiz edebilmesi sağlanır.

Yoga ile göğüs kafesi etrafındaki kaslar güçlenip esnemesi ve akciğerlerin nefes alma kapasitesinin artmasıyla solunum sistemi de iyileşir. Farklı poz ve geçişlerin etkisiyle kalp ve dolaşım sistemi desteklenmiş olur, hormonlar dengelenmenin etkisiyle vücutta yoğun bir toksin atımı sağlanır. İç salgı bezleri ve organlara derinlemesine masaj yapan yoga; bu dokular uyarır ve dengeler. Nefes çalışmaları ve uygulamayla artan duygusal farkındalık da kişiyi duygusal açıdan dengelemeye başlar. Uyanan bütünlük ve birlik hisleri ile ve kişi daha merkezinde hisseder, kendisi ve yaşamla olan ilişkisinde bir rahatlama yolu açılır.

Yoganın Bedensel ve Sinirsel Faydaları Nelerdir?

yoganin_vucut_direncine _faydalari

Kan basıncı ile dolaşım hızının yavaşlaması sayesinde daha düzenli ve güçlü atan bir kalp.

  • Yavaşlayan hareketlerden dolayı oksijeni daha verimli kullanan bir solunum sistemi.
  • Beden ısısının düşme eğilimi sonucu daha az enerji harcanması ve gıda tüketiminin düşmesi.
  • Beslenme alışkanlıklarının düzene girmesi ile enerjinin iç organlara daha fazla paylaştırılması.
  • Kas sisteminin şişmek yerine uzaması ile görüntüsel değil kuvvet ve esneklik olarak gelişmesi.
  • Beden üzerindeki gerginliğin ortadan kalkması ile daha kaygan ve sağlıklı eklemler.
  • Endokrin ve parasempatik sinir sistemlerinin düzenlenmesi sonucu düşen metabolik hız ve gençleşen vücut.
  • Esnekliğin artırılmasıyla değişime olan uyum yeteneğinin artması sonucu gevşeme, içsel farkındalık ve akıl-beden koordinasyonunda artış.

Yoga uygulaması sırasında eğilimlerimizi, solunum şeklimizi, hareketlerimizi ve içimizdeki hisleri izlemeye, fark etmeye, bedenin ve zihnin doğasını algılamaya başlarız. Bireyin kendine daha yakından bakabilmesi, kendi gerçekliğini algılayabilmesine imkân tanır. Asalalar sırasında yaşadığımız her farkındalık ve rahatlama, günlük yaşamdaki tutum ve tepkilerimizin üzerinde pozitif bir etki yaratır.

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey