SİGORTA

4 Soruda Özel Sağlık Sigortalarında Doğum Teminatı

Bu yazımızda sağlık sigorta şirketlerinin doğum teminatları ile ilgili bilgilendirme yapmaya çalışacağız yazımızda ayrıca sağlık sigortası doğum teminatı bekleme süresi ne kadardır ve özel sağlık sigortası doğumu karşılar mı? sorularına da cevap vermeye çalışacağız.

Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Bekleme Süresi Ne Kadardır?

dogum_teminati_bekleme_suresi

Özel Sağlık sigortalarında sigorta şirketlerinde genelde bekleme süreleri 1 yıldır. İstisnai olmak kaydıyla bazı sigorta şirketlerinde bekleme süreleri 6 ay’a kadar inebilmektedir. Dolayısıyla çocuk sahibi olmak isteyen kişiler 1 yıl bekleme süresi olması sebebiyle 1 yıl önceden sağlık sigortalarını yaptırmaları tavsiye edilir.

Bazı özel sigortalarda ve bazı özel kurumsal sağlık sigortalarında bekleme süreleri olmayabilir bunun için ilgili sigorta şirketinin teminatlarına ve size atanan özel sağlık sigorta danışmanından detaylı bilgi almak faydalı olacaktır.

Özel Sağlık Sigortası Hamilelik Teminatı Neleri Kapsar?

Özel Sigortalardaki Doğum Teminatı bekleme süresi dolmuş poliçelerde doğum işlemini ve doğum ile ilgili ayakta tedavi giderlerini karşılamaktadır. Ayakta tedavi giderleri olarak bahsedilenler hamilelik süresince kullanılan doktor muayene, ilaç ve tetkikler bu teminat dahilinde karşılanır.

Yine aynı şekilde kürtaj da doğum teminatından limitleriniz dahilinde karşılanmaktadır. Burada aranan kriter doktorun kürtaj yapmaya karar vermesi ve bebeğin hayati tehlikede olması şartı aranmaktadır.

SİGORTA TALEPLERİNİZ İÇİN BAŞVURU

Hamileyken Doğum Sigortası Yaptırılabilir mi?

hamileyken_dogum_sigortasi

Özel sağlık sigortalarında bekleme süresi 1 yıldır. Doğum da 9 ay olduğundan hamileyken özel sağlık sigortası yaptırmış olsanız bile doğumu karşılamayacaktır. Ayakta tedavi limitlerinde ise yine 1 yıllık bekleme süresine takılacağından dolayı doğum teminatı kullanılamayacaktır.

Doğum Sonrası Bebeklerin Sigortalanması Nasıl Gerçekleşir? Yeni Doğan Sigortası

yeni_dogan_sigortasi

Yeni doğan bebeklerde sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermekle birlikte genelde doğum sonrası bekleme süreleri bulunmaktadır. Bazı sigorta şirketlerinde bekleme süresi 14 gün bazı sigorta şirketlerinde 15 gündür. Buradaki bekleme süresindeki amaç doğuştan gelen muhtemel hastalıklarla ilgili risk değerlendirmesi yapılabilmesidir.

Bazı sigorta şirketlerinde ise doğum sonrası bekleme süresi bulunmamaktadır. Doğum ile ilgili yapılacak poliçelerde bu tip sorgulamaları yapmakta fayda bulunmaktadır.

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey