OFİS BÜRO MOBİLYA

4 Soruda Ofisler için Uygun Mobilya Seçimi

Önceki yazımızda dış mekan mobilyalarının neler olduğunu ve kullanım koşullarına dair bilgilere yer vermiştik. Bu yazımızda ise ofis mobilyalarını kullanarak ofisimizi nasıl ferah hale getirebiliriz? Aynı zamanda ofis aksesuarları seçimi ve ofisteki sekterya mobilyalarını nasıl seçmemiz gerektiğine dair bilgilere de yer vereceğiz. Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ofis Tipine Göre Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı?

ofis_mobilyasi_secimi

Tabi ki yükseklik ve ergonomide yılların tecrübesi ile belirlenen standartlarla uyulması şartı ile bu sorunun cevabını periyodik yazılarımla sizlere anlatmaya çalışacağım.

Küçük ofislere nasıl mobilyalar seçilmelidir? Metrekare olarak küçük olan ofisleri nasıl olur da büyük gösteririz? Ofisimi nasıl daha ferah hale getirebilirim?

Son günlerde metrekare olarak küçük diyebileceğimiz çok sayıda ofis açıldığını görüyor ve genelde aynı sorular ile karşılaşıyorum;

Ozan Bey ofisimi nasıl olur da daha ferah hale getirebilirim?

 

yonetici_masasi_secimi

Ofisin içindeki mobilya ve aksesuarın seçimi ile algıyı değiştirerek getirebilirsiniz.

Tabi ki ofisin sihirli bir formülleri ile büyümesi pek mümkün olamayacaktır, o vakit, mobilyayı en minimalist ölçüde seçmek gerekecektir, toplantı ekli operasyonel masaları küçük metrekareli ofislerde yönetici kullanımı için müthiş bir uygulamadır.

Bu uygulama, hem masayı standart operasyonel masa olmaktan çıkarır hem de kullanım açısından fonksiyoneldir. Bu toplantı ekini hele bir de suni deri döşeme yahut renk farkı ile destekleyen bir yüzey oluşturabilirseniz işte size şık, fonksiyonel ve ekonomik bir yönetici masası. Küçük masalarda havayı değiştiren seçkinlik oluşturan bir diğer özellik ise masa ayaklarıdır. Son yıllarda lam yahut ahşap tabla yükseltili-x-york metal ayak kombinasyonu ofislere seçkinlik katmaktadır.

Sekreterya Masaları Seçimi Nasıl Olmalıdır?

sekreter_masasi_secimi

Diğer operasyonel ve sekreterya masaları zaten küçük ölçülerde üretilebilmektedir, bu arada masa tabla üst kısımları ve kenar kaplama yahut bantları mutlaka açık renkli olmalıdır.

Lam malzeme kullanılıyorsa beyaz açık gri, endüstriyel kaplamada huş açık meşe açık ceviz kaplama renkleri tercih edilebilir, operasyonel masalarda çoğunlukla doğal kaplama çok pahalı olduğu için tercih edilmemektedir.

Bunun yanında ofiste belki bir duvarı komple dekoratif bir ayna ile kaplamak, yine açık renkli gözü yormayan duvar kağıtları ve masa üstü cam objeler, ofisin olduğundan daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Açık renk kullanım kuralı zeminde biraz kırılabilir.

Ofis genişte olsa, darda olsa değişmeyecek tek standart ofis koltuklarının oturum ve yükseklik detaylarıdır. Ofis koltuğu, klasik ölçülerinin altına düşemez, düşmemelidir.

Ofis Koltuğu Seçimi Nasıl Olmalıdır?

ofis_koltugu_secimi

 

Ofis koltuğu rengi mekan bütünlüğündeki algıyı çok da etkileyen bir faktör değildir, yoğun çalışan bir ofiste, devamlı üzerinde oturulacağını düşünürsek, renkli suni deri döşemeli bir ofis koltuğu mekana renk katıp monotonluğu da kırabilir.

 

Devamını Göster

Ozan Cem Yazgan

Ozan Cem Yazgan 1993 yılında TED koleji Fen bölümünü bitirdikten sonra 2000 yılında Bilkent Üniversitesi Peysaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım Bölümünü bitirmiştir. Yüksek Lisans Eğitimini ise 2004 yılında Çankaya Ünivertisinde tamamlamıştır. Doktora Eğitimini ise Ankara Üniversitesinde Peysaj Mimarlığında 2010 yılında tamamlamış ve Dr. Ünvanını almıştır. Ozan Cem Yazgan aynı zamanda Ankara’da Çankaya Tasarım Grubunda 6 yıl boyunca Tasarım Müdürü Görevini Üstlenmiştir. Ardından Simtaş İnşaat’ta 8 yıl boyunca yine Tasarım Müdürü olarak görevini sürdürmüştür. Simtaş İnşaat’ın ardından Haliç Üniversitesi (Şirket Sayfası) Öğretim Görevlisi olarak çalışma hayatına devam etmiştir. Sonrasında sırasıyla Lamprika-Aytin İnşaat (Proje Koordinatörü), Tuna Ofis ve Ev Mobilyaları (Proje Satış Koordinatörü). Son iki yıldır ise BMS Mobilya’da Proje Müdürü olarak özellikle Dış Mekan ofis, cafe, restaurant, otel ve sosyal alanlar, spor kompleksleri ve tribün koltukları konusunda uzmanlaşmıştır. Ozan Cem Yazgan ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey