İNSAN KAYNAKLARI

4 Soruda Kariyer Koçluğunun Şirketlere Faydaları

Kariyer Koçluğu özellikle son yıllarda işletmelerde çalışanların ve yöneticilerin verimliliğini arttırmak adına popüler ve ilgi çeken bir alan olduğu gözlemlenmekte. Popüler olan bu alanın özellikle işletmelere ve çalışanlara ne gibi faydalar sağlayacağı ve işletmeler kariyer koçluğu alarak ne gibi faydalar sağlayacağı konusunda bilgilendirme yapmak istedik.

Kariyer Koçluğu Nedir? Kariyer Koçu Ne Yapar?

Koçluk’la ilgili birçok tanımlama olmakla birlikte en genel anlamda şöyle diyebiliriz; bilimsel yöntemlerden istifade ederek, danışanın hayatını olumlu yönde değişmesini sağlamak üzere destek vermek-yoldaşlık yapmaktır. Koçlukta yön göstermek, fikir vermek, mentorluk, danışmanlık yoktur. Koçluk kişinin geçmişiyle değil geleceğiyle ilgilenilir.

Kariyer Koçluğu ise; kişinin iş hayatına ilişkin konuları ele alan, yaşam amacına paralel bir kariyer hayatı-hedeflerinin netleşmesini sağlayan ve belirlenmiş hedefe doğru gitmesini sağlayan yolculuktur.

Kariyer Koçluğu Neden Alınmalıdır?

Doğumumumuzdan itibaren çevremiz, öğrendiklerimiz, ailemizle birlikte birçok bilgi ve uyaranla büyürüz. Hepimiz eşsiz ve çok özel yeteneklerle Dünyaya geliriz. Sonrasındaki yaşadıklarımız ve hayatın bizi getirdiği nokta genelde kendi isteklerimizden ve varoluşumuzdan uzak bir yerlerde olur.

Bahsettiğimiz konu Kariyer hayatımız için de benzer  bir durumdadır. Birçok sebeple şu gün olduğumuz meslekleri seçmiş olmakla birlikte esasında gerçekten yapmak istediğimizin-yeteneklerimizin bizi götürdüğü işi yapıyor olup olmadığımızı ya bilmiyor ya da biraz yapıyor durumdayız. Bu nedenle de Kariyer Koçluğu bizler için çok önemli bir noktadadır.

Kariyer Koçluğunun Faydaları Nelerdir?

Kariyer Koçluğuyla birlikte en başta iş hayatınızda olmak istediğiniz yerde olup olmadığınızla süreci başlatırız. Gerçekten iş hayatınızda “ne istediğinizi” inceleriz. Hedefinizi belirledikten sonra da o hedefe gitmeniz için size Yoldaş’lık yaparız. Bu yolda giderken hedefte değişiklikler ya da alt hedefler oluşabilir. Tüm bu noktalarda gidilecek yer için yaptığımız anlaşmayı revize ederiz.

Kariyer Koçluğu alan kişiler iş hayatlarındaki kendileri için engel koydukları birçok şeyi bu sayede aşarlar. Gerçekten iş hayatında istenen bir hedefe ulaşamamak için de tek engel kendimiz olduğunu unutmamalıyız. Kariyer Koçluğu ile bu yol alınır.

Kariyer Koçluğu Almış bir Çalışanın İşletmelere Ne Gibi Faydaları Vardır?

İş hayatında ne istediğini bilen ve istediği hedefe koşan kişiler işletmenin gittiği noktayla örtüştüğü noktada çok faydalı ve yüksek performanslı kişilere dönüşürler. Günümüzde artık işletmelerdeki tek farkı kişilerin oluşturduğunu düşünürsek bu sürecin işletmeler için ne kadar faydalı olabileceğini daha da iyi anlamış oluruz.

Herkes spor yapar ancak bir antrenör eşliğinde spor yapanlar profesyonel olurlar ve bu da başarıyı getirir. Yine herkes okyanusların fırtınalı ve çok tehlikeli sularında kaptanlık yapamaz. Bir Koçla çalışmak hayatınızda da size bu şekilde bir profesyonelle çalışmak ve yolda kalmanız-hedefinize gitmeniz için önemli bir kolaylık sağlar.

Detaylı Bilgi için formumuzu doldurabilirsiniz.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

 

Devamını Göster

Seçil Baydaş

20 yıldır İnsan Kaynakları alanıyla ilgilenen Seçil Baydaş, eğitimini sırasıyla Bilgisayar Programcılığı, Davranış Bilmleri ve Executive MBA alanlarında tamamlamıştır. Daha çok hizmet sektöründeki yerli ve yabancı şirketlerde İnsan Kaynakları alanlarında çalışmakla birlikte son iş yerlerinden olan PDR-HR’ın kurucu ortaklarındandır. İnsan Kaynakları Departman Kurulumu, Kobilerde İnsan Kaynakları Kaynakları Yönetimi, Seçme Yerleştirme (İşe Alım), Eğitim Yönetimi, Performans Yönetimi, Çalışan Bağlılığı, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları ve buna benzer İnsan Kaynakları fonksiyonlarında uzun yıllar deneyime sahiptir. Aynı zamanda Adler Ekolünden Profesyonel Koç olan Seçil Baydaş Kariyer Koçluğu, Öğrenci Meslek Seçim Koçlukları alanında uzmandır. İş hayatına kendi kurucusu ve sahibi olduğu Pupa Danışmanlık Şirketinde ekip arkadaşlarıyla birlikte; İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Kobilerde İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim Danışmanlığı, Orta ve Üst Düzey Kariyer Koçluğu ve Öğrenci-Mezun Meslek Seçim Koçlukları alanında hizmet vermektedirler. Seçil Baydaş ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey